Rośnie pogłowie świń w Polsce, ale cenom zagraża ASF w Belgii

Wzrosło pogłowie świń w Polsce. Według najnowszych danych GUS w czerwcu było 11,9 mln sztuk tych zwierząt. To o 4,2 proc. więcej niż rok temu.

pogłowie świń, Jakub Olipra, Credit Agricole, trzoda chlewna, tuczniki, lochy prośne

Pogłowie świń: więcej na ubój, mniej na chów

GUS wyliczył, że najbardziej wzrosło pogłowie świń przeznaczonych na ubój (o 10,2 proc. r/r) oraz warchlaków (o 4,8 proc.).

Spadek odnotowano natomiast w przypadku pogłowia prosiąt (-3,8 proc. r/r), trzody chlewnej na chów (-1,7 proc. r/r) oraz loch prośnych (-3,1 proc. r/r).

– Zmiany struktury pogłowia trzody chlewnej w Polsce wskazują zatem, że obserwowane w ostatnich miesiącach pogorszenie opłacalności produkcji powoli znajduje odzwierciedlenie w jej ograniczaniu – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

ASF w Belgii. Ceny wieprzowiny mogą spaść

Opłacalność produkcji trzody chlewnej jest poważnie zagrożona przez stwierdzone w ubiegłym tygodniu dwa przypadki ASF wśród dzików w Belgii. Pojawienie się wirusa w tym kraju znacząco zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na Niemcy, Francję oraz Holandię.

– Przy założeniu, że nie wystąpią znaczące straty w produkcji, przy zamkniętych rynkach eksportowych ze względu na ASF w UE może dojść do nadpodaży mięsa wieprzowego i spadku jego cen – wyjaśnia Olipra.

Redakcja AgroNews, na podst. AGROMapa Credit Agricole, fot. dreamstime.com

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zmiana przepisów UE dotyczących nazw napojów spirytusowych

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadza m.in. zmianę w unijnych przepisach dotyczących napojów spirytusowych. Nowe przepisy wprowadzają definicje napojów spirytusowych, które będą mogły być...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics