Ministerstwo nie ma środków na rekompensaty dla rolników ze stref niebieskich

W Wielkopolsce, w zagłębiu trzodowym naszego kraju, mamy już dwie strefy niebieskie wyznaczone Decyzją Wykonawczą Komisji Europejskiej. Te strefy z jednej strony mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby ale z drugiej strony powodują znaczące utrudnienia dla rolników, których gospodarstwa rolne w takich strefach się znalazły.

Rolnicy ze strefy niebieskiej są stratni

Utrudnienia te mają bardzo wymierny finansowy charakter. O ile jeszcze tydzień temu za tuczniki poza strefą zakłady mięsne oferowały średnio 5,00 zł/kg wagi żywej o tyle w strefie było to tylko około 3,60 zł/kg.

Zgodnie z informacją, którą otrzymała Wielkopolska Izba Rolnicza z Komisji Europejskiej na  wniosek o ograniczenie w czasie obowiązywania stref niebieskich, dzięki wyznaczeniu tych stref, sprzedaż żywca z pozostałych lokalizacji może odbywać się bez przeszkód. Ta odpowiedź jasno wskazuje, że rolnicy, którzy bez swojej winy znaleźli się w strefie niebieskiej i tracą swoje dochody powinni otrzymywać stosowne rekompensaty.

“Od pola do stołu” – większy budżet albo mniej celów!

Środków na rekompensaty brak, chyba że zostaną oszczędności w ramach PROW

Z takim wnioskiem Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi [pismo tutaj]. Niestety otrzymano odpowiedź [pismo tutaj], że w chwili obecnej takich środków nie ma. Ministerstwo odpowiedziało również, że jeśli w ramach PROW znajdą się jakieś oszczędności i rezerwy to będzie możliwość uruchomienia rekompensat dla rolników ze stref niebieskich. Odpowiedź taka, jest oczywiście niesatysfakcjonująca, w związku z czym ponownie WIR złożyła wniosek o podjęcie działań, mających na celu łagodzenie skutków ekonomicznych ponoszonych przez rolników ze stref niebieskich [pismo tutaj].

Źródło:WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Integrowana Produkcji Roślin: COBORU opublikował listę rekomendowanych odmian rolniczych

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) wprowadził nową zakładkę na swojej stronie internetowej, poświęconą Integrowanej Produkcji Roślin. Znajdują się tam zalecenia dotyczące wyboru...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics