ANWIL ostrzega przed skutkami planowanej przez rolników blokady zakładu

Zarząd ANWILu wydał oświadczenie na temat planowanej na dziś przez rolników blokady zakładu. Według ANWILu blokady doprowadzą do zatrzymania produkcji, co ograniczy dostępność nawozów na rynku detalicznym i spowoduje powstanie wielomilionowych strat każdego dnia.
ANWIL ostrzega przed skutkami planowanej przez rolników blokady zakładu
ANWIL ostrzega przed skutkami planowanej przez rolników blokady zakładu Fot. Anwil.pl


Planowana blokada zakładu produkcyjnego ANWIL organizowana przez organizacje rolnicze, związana z protestem przeciwko rosnącym cenom nawozów azotowych, będzie skutkować brakiem możliwości odbioru wytwarzanych w spółce produktów oraz zakłóceniem normalnego trybu funkcjonowania zakładu. Blokada uderzy bezpośrednio w polskich rolników, którzy nie otrzymają produktu niezbędnego w codziennej pracy.


Z zakładu produkcyjnego ANWIL dziennie wyjeżdża ok. 3 tys. ton nawozów. W przypadku zapowiedzianej blokady konsekwencją będzie wstrzymanie możliwości odbioru wytwarzanych w spółce produktów, zajdzie konieczność ich magazynowania na terenie zakładu.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, określona jest maksymalna ilość nawozów, które mogą być przechowywane w magazynach. W przypadku zablokowania możliwości transportu finalnych produktów z zakładu, aktualna pojemność magazynów zostanie wyczerpana po ok. 12 godzinach. Takie działanie może doprowadzić do zatrzymania produkcji, co ograniczy dostępność nawozów na rynku detalicznym i spowoduje powstanie wielomilionowych strat każdego dnia.  Blokada oznaczać będzie również utrudnienia w prowadzonych projektach  rozwojowych, w tym m.in. w realizowanej kluczowej inwestycji rozbudowy mocy  produkcyjnych instalacji do produkcji nawozów.


Przedstawiciele organizacji związkowych reprezentujących sektor rolny domagają się
m.in. ujawnienia danych stanowiących tajemnicę handlową spółki ANWIL, czyli cen
zawartych w kontraktach sprzedażowych pomiędzy ANWILem a punktami dystrybucji
nawozów oraz kosztów wytworzenia jednej tony nawozów. Należy zaznaczyć, iż ANWIL nie prowadzi bezpośredniej sprzedaży do odbiorców indywidualnych.

Ceny nawozów korygują ceny gazu

Przedstawiciele spółki ANWIL konsekwentnie podkreślają, że ceny nawozów
niezmiennie kształtują się przede wszystkim w oparciu o ciągle rosnące na
międzynarodowym rynku ceny gazu ziemnego, który stanowi ponad 70% kosztów
produkcji, szczególnie nawozów azotowych.


To rynek, nie ANWIL, czy PKN ORLEN decydują o cenach produktów na świecie. Na przestrzeni ostatnich miesięcy cena gazu w taryfach dla odbiorców przemysłowych zmieniała się kilkukrotnie. Od stycznia do połowy września 2021 roku notowania surowca wzrosły o ponad 200 procent. Z kolei porównując ceny z września tego roku z analogicznym okresem w 2020 roku, gaz podrożał aż 6krotnie. Bezpośrednio przełożyło się to na wzrost kosztów produkcji i notowań m.in. amoniaku oraz saletry i saletrzaku.

W obecnej sytuacji makroekonomicznej coraz więcej międzynarodowych firm z branży nawozowej jest zmuszonych ograniczać lub nawet zatrzymywać swoje linie produkcyjne. Włocławski ANWIL, ponosząc coraz wyższe koszty produkcji, dokłada wszelkich starań, by ich odbiorcy, a więc polscy rolnicy zmiany te odczuwali w jak najmniejszym stopniu.

Jednocześnie chcielibyśmy zapewnić, że ANWIL niezmiennie prowadzi sprzedaż na rynek krajowy i wywiązuje się w 100% ze swoich zobowiązań kontraktowych.

Źródło: ANWIL

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics