Ardanowski: Porozumienie Rolnicze wypracowało 180 zaleceń dla rolnictwa

– Jestem absolutnie przekonany, że najlepszym mechanizmem rozwiązywania problemów rolnictwa jest uzgadnianie z bezpośrednio zainteresowanymi, z rolnikami kierunków działań – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej podsumowującej efekty prac Porozumienia Rolniczego.

Jan Krzysztof Ardanowski, Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych, ministerstwo rolnictwa, porozumienie rolnicze

 

Porozumienie Rolnicze wypracowało ok. 180 zaleceń i rekomendacji dla rolnictwa, które są analizowane przez MRiRW.

Przed konferencją odbyło się spotkanie z przedstawicielami wszystkich zespołów działających w ramach Porozumienia Rolniczego.

Minister Ardanowski wraz z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem i dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej Robertem Jakubikiem informował o postulatach i rozwiązaniach wypracowywanych przez 10 zespołów roboczych, które zostały wyodrębnione w ramach Porozumienia Rolniczego.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że niektóre z postulatów czy propozycji rozwiązań były realizowane na bieżąco.

Dziękując prezesowi Wiktorowi Szmulewiczowi za podjęcie inicjatywy wspólnej pracy organizacji i związków zawodowych funkcjonujących w rolnictwie minister Ardanowski podkreślił, że było to bardzo dobre forum dyskusyjne, miejsce wymiany poglądów i wypracowywania kierunków działań.

– Najważniejsze wprowadzone rozwiązania to utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, skonsolidowany i przejrzysty system nadzoru nad jakością żywności oferowanej na rynku oraz zwiększenie udziału rolników w rynku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister poinformował, że na posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła,  przedłożony przez niego projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, który również wpisuje się w realizację postulatów Porozumienia.

Dyrektor Robert Jakubik przedstawił główne efekty prac wszystkich 10. zespołów.

– Udało się stworzyć zalążek wspólnej pracy organizacji rolniczych, wspólnej reprezentacji i jednoczenia świata rolniczego – podkreślił prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

– Uważałem i uważam, że protesty są potrzebne tylko wówczas, kiedy druga strona nie chce rozmawiać – zaznaczył  prezes KRIR i wyraził nadzieję na kontynuowanie prac  Porozumienia Rolniczego.

Zarówno minister Ardanowski, jak i prezes Szmulewicz podkreślali, że zmiany na wsi postępują bardzo szybko, a ta formuła się sprawdziła.

Porozumienie Rolnicze swoim patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

Redakcja AgroNews, na podst. i fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here