ASF w powiecie leszczyńskim

Na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii obrazującej szerzenie się afrykańskiego pomoru świń pojawiła się informacja o wykryciu przypadku u dzika w okolicach Włoszakowic w powiecie leszczyńskim (woj. wielkopolskie).

Obszar ten mieści się w żółtej strefie, niedaleko strefy czerwonej. W okolicach leśniczówki Papiernia znaleziono padłego dzika, u którego potwierdzono obecność wirusa. To pierwszy taki przypadek w powiecie leszczyńskim.

ASF coraz śmielej wkracza w Wielkopolskę

Oznacza to, że choroba obejmuje coraz większy obszar i coraz śmielej wkracza do woj. wielkopolskiego – zagłębia produkcji trzody chlewnej w Polsce! Spora część hodowli świń ma miejsce właśnie w powiecie leszczyńskim i znajdujących się obok powiecie gostyńskim czy śremskim. Sprawą zajmuje się obecnie Komisja Europejska, która na wniosek polskich władz nakłada i określa wielkość czerwonej strefy.

Póki co, trudno odpowiedzieć na pytanie jak duża będzie to strefa i jakie gminy obejmie swoim zasięgiem. Zmian spodziewamy się w każdej chwili – mówi Jacek Gmerek, powiatowy lekarz weterynarii.

Jak ASF w Wielkopolsce wpłynie na ceny tuczników? Co będzie, gdy dotrze do Niemiec?

W ubiegłym tygodniu pojawiła się informacja o pierwszym ognisku ASF w woj. wielkopolskim. Wirusa wykryto w gospodarstwie w Więckowicach (gmina Dopiewo, powiat poznański). Wyznaczono tam natychmiast strefy ochronne, które obejmują ponad 200 tys. sztuk świń.

Źródło: WIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here