Austria przeciwna planom UE w zakresie żywności genetycznie modyfikowanej

Austria sprzeciwia się propozycji Komisji Europejskiej w zakresie żywności genetycznie modyfikowanej, która zdaniem Wiednia może uderzyć w duży austriacki sektor żywności organicznej.

Austria przeciwna planom UE w zakresie żywności genetycznie modyfikowanej
Austria przeciwna planom UE w zakresie żywności genetycznie modyfikowanej

Zarówno koalicja rządząca, jak i opozycja oraz organizacje na rzecz ochrony środowiska zgodnie potępiły przedstawiony wczoraj (5 lipca) wniosek Komisji Europejskiej w sprawie rozluźnienia zasad dotyczący nowych technik genomowych (NGT).

Nowe techniki genomowe

„Nowe techniki genomowe” to metody naukowe służące modyfikacji genomów w celu ulepszania pewnych cech roślin, takich jak odporność na suszę i szkodniki.

„Odejście od dotychczasowych, sprawdzonych zasad uważam za wielki błąd”, ocenił Clemens Stammler, rzecznik austriackich Zielonych ds. rolnictwa i przewodniczący grupy rolników Zielonych.

Dodał, że trudno jest przewidzieć długoterminowe konsekwencje NGT dla środowiska i zdrowia człowieka, jak również potencjalne ryzyko interakcji między genami. „Dlatego uważam, że przed wprowadzeniem (żywności genetycznie modyfikowanej metodami NGT – red.) na rynek konieczna jest przynajmniej naukowa ocena ryzyka”, podkreślił.

Nie zgodzimy się na żadne zmiany w przepisach

Koalicjant Zielonych w rządzie, konserwatywna Austriacka Partia Ludowa (ÖVP), również sprzeciwia się liberalizacji zasad stosowania nowych technik genomowych. „W programie naszego rządu jasno stwierdzamy, że nie zgodzimy się na żadne zmiany w przepisach dotyczących modyfikacji genetycznych”, powiedział w marcu ÖVP poseł Klaus Lindinger.

Austria może być jednak jednym z niewielu krajów, które sprzeciwią się propozycji KE na forum Rady UE. Wniosek Komisji spotkał się także z krytyką niemieckiego ministerstwa rolnictwa i tamtejszych Zielonych, podczas gdy również należący do koalicji rządzącej liberałowie z FDP są zagorzałymi zwolennikami NGT.

Austria jest krajem UE z największym sektorem rolnictwa ekologicznego. Właśnie ta branża jest szczególnie zaniepokojona propozycją Komisji. Rolnicy ekologiczni obawiają się bowiem, że nie będą w stanie udowodnić, że ich produkty nie są genetycznie modyfikowane.

Lobby GMO nie mogło sobie życzyć więcej

Plany Komisji Europejskiej krytykuje także opozycja, w tym centrolewicowa Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ). „Komisja Europejska chce teraz udawać, że modyfikacje genetyczne są nieszkodliwe i prawie naturalna. Lobby GMO nie mogło sobie życzyć więcej”, ocenił eurodeputowany Günther Sidl.

Sidl zamierza sprzeciwić się proponowanemu przez KE rozporządzeniu podczas prac w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI).

W najbliższych tygodniach możliwe będą kolejne rekordy globalnej temperatury powietrza

Organizacja pozarządowa Global 2000 nazwała propozycję KE „zagrożeniem dla środowiska i różnorodności biologicznej”, a według stowarzyszenia ARGE Gentechnik-frei oznacza ona „kres przejrzystości i wolności wyboru w sektorze spożywczym”.

Źródło: https://www.euractiv.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kukurydza – zabezpieczenie materiału siewnego

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania decyzji dotyczących sposobu prowadzenia upraw w kolejnym sezonie. Niezadowalająca rentowność Nie lada zagwozdkę mają producenci kukurydzy. Rok...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics