Sprzedaż przyczep rolniczych nadal kuleje

Kwiecień nie przyniósł ożywienia na rynku nowych przyczep rolniczych. Zarejestrowano 237 sztuk, co oznacza, że sprzedaż w porównaniu z marcem wzrosła o 12 sztuk. Biorąc jednak pod uwagę dane z analogicznego okresu roku 2015, okazuje się, że w omawianym miesiącu zarejestrowano o 64 proc. mniej przyczep – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

 

\"rolnictwo,


Pomimo że sprzedaż wzrasta sukcesywnie o kilka sztuk w skali miesięcznej, to osiągane wyniki wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Od początku roku zarejestrowano zaledwie 865 przyczep, a więc blisko 1000 mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

– Zgodnie z przewidywaniami rynek przyczep utrzymuje się na niskim poziomie. Sytuacja jest jednak klarowna – brak funduszy zewnętrznych równa się niska sprzedaż. Producenci zaczynają odpowiadać na tę sytuację, stąd wciąż powstające liczne programy finansowania fabrycznego – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Pronar na szczycie

W kwietniu tego roku Pronar sprzedał 110 nowych przyczep, zdobywając tym samym 46,82 proc. udziału w rynku. W analogicznym okresie roku ubiegłego producent z Narwi wypuścił na rynek 261 sztuk, co oznacza, że liczba rejestracji przyczep tego producenta spadła o 58 proc. Na drugim miejscu w zestawieniu producentów znalazł się Metal-Fach. Zarejestrowano 28 nowych przyczep z fabryki w Sokółce, co jest wynikiem o 12 proc. gorszym od osiągniętego przed miesiącem i 70 proc. gorszym niż przed rokiem. Mniejszą sprzedaż możemy zauważyć również w firmie Metaltech. W omawianym miesiącu zarejestrowano 20 przyczep tego producenta. Dla porównania w marcu było ich 21, natomiast w kwietniu 2015 r. – 95 (spadek odpowiednio o 5 i 79 proc.).

10–13 t najpopularniejsze w kwietniu

Przyczepy z przedziału 10–13 t zostały wybrane w omawianym miesiącu 75 razy, co odpowiada dokładnie 31,65 proc. wielkości rynku. Nastąpił zatem wzrost sprzedaży w stosunku do poprzedniego miesiąca (wtedy 64 sztuki), ale za to spadek w porównaniu z analogicznym miesiącem roku 2015, kiedy sprzedano 246 jednostek. Na drugim miejscu uplasowały się przyczepy o ładowności 6–7 t, które zostały zarejestrowane dokładnie 50 razy, co oznacza wynik 5 sztuk mniejszy niż w zeszłym miesiącu i o 62 mniejszy niż w kwietniu poprzedniego roku. Na najniższym stopniu podium znalazły się przyczepy o ładowności 13–17 t. Na ich zakup zdecydowało się 27 nabywców, czyli tyle samo, co w marcu, ale o 61 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Wielkopolsce najwięcej rejestracji

Najwięcej, bo 40 nowych przyczep, zarejestrowano Wielkopolsce. Jest to o 10 sztuk mniej niż w marcu br. i o 86 mniej niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Na Mazowszu zarejestrowano 27 sztuk, czyli o 2 więcej niż w zeszłym miesiącu i o 49 mniej niż przy zamknięciu kwietnia 2015 r. Na trzecim miejscu z liczbą rejestracji na poziomie 23 sztuk uplasowała się Lubelszczyzna. Taki wynik oznacza dla tego regionu wzrost sprzedaży o 2 sztuki w porównaniu z marcem i spadek o 82 sztuki, jeśli weźmiemy pod uwagę dane z analogicznego okresu roku 2015.

*Każdorazowo gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników czy przyczep rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.


Redakcja AgroNews, fot. Pronar

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

PIM: Produkcja mleka nie będzie wydajna bez odpowiedniego dobrostanu

Tylko zwierzęta zdrowe, utrzymywane w dobrych warunkach środowiskowych są w stanie zapewnić wysoką produkcję - podkreśla dr hab. inż. Mariusz Bogucki, prof. PBŚ, kierownik...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics