Brexit a połowy na wodach Wielkiej Brytanii

Sekretarz Stanu Ryszard Bartosik wziął udział w wideokonferencji z Komisarzem UE ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa Virginijusem Sinkevičiusem. Spotkanie poświęcone było połowom na wodach Wielkiej Brytanii.

W rozmowach uczestniczyli również: główny negocjator UE ds. Brexit Michel Barnier oraz ministrowie i wiceministrowie rolnictwa zainteresowanych krajów członkowskich: Francji, Belgii, Irlandii, Hiszpanii, Niemiec, Niderlandów, Danii, Szwecji i Portugalii.

Sekretarz Stanu Ryszard Bartosik
Sekretarz Stanu Ryszard Bartosik

Spotkanie miało na celu omówienie dostępu do wód Wielkiej Brytanii i podsumowanie pierwszych doświadczeń państw członkowskich UE we wdrażaniu Umowy o Handlu i Współpracy w części dotyczącej rybołówstwa, od momentu jej tymczasowego wejścia w życie z dniem 1 stycznia 2021 r.

Przedstawiciele państw członkowskich zgodnie docenili ogromny wysiłek i trud włożony w negocjacje, których wyniki ostatecznie pozwoliły na  podpisanie umowy o współpracy i handlu ze Zjednoczonym Królestwem (ZK).

Wśród najważniejszych kwestii poruszonych podczas dyskusji należy wymienić: dostęp do wód w celu prowadzenia połowów, na warunkach określonych w umowie, po uzyskaniu autoryzacji do prowadzenia połowów oraz wykazy statków dla których wymagane są upoważnienia i licencje do połowów. Odniesiono się także do bilateralnych i trójstronnych rozmów (UE-UK-NO) w sprawie ustalania możliwości połowowych na kolejny rok połowowy dla stad wspólnie zarządzanych i co ważne dla Polski, kwestii niezrozumiałego włączenia dorsza swalbardzkiego do zapisów umowy z ZK.

Polska z zadowoleniem przyjęła fakt osiągnięcia porozumienia z UK

– Brak umowy byłby dla branży rybackiej w całej Unii Europejskiej katastrofalny w skutkach. Niezwykle ważne było podpisanego porozumienia jeszcze przed końcem roku, co umożliwiło prowadzenie dalszych prac nad kontynuowaniem działalności połowowej na wodach Wielkiej Brytanii bez zakłóceń. Wiele udało się osiągnąć, a tak ważne zasady i cele zapisane we Wspólnej Polityce Rybołówstwa, tj.: zrównoważony rozwój społeczny, gospodarczy i społeczny, jak i ekosystemowe podejście ostrożnościowe, zostały zawarte w umowie – powiedział w swoim wystąpieniu sekretarz stanu Ryszard Bartosik.

Zrównoważone połowy chronią środowisko

Włączenie dorsza swalbardzkiego w system wzajemnych rozliczeń

Wiceminister rolnictwa odniósł się do niekorzystnych zapisów umowy zawierającej rozwiązania, które nie leżą w interesie Polski

Chodzi o włączenie dorsza swalbardzkiego w system wzajemnych rozliczeń między ZK a UE. W efekcie udział Wielkiej Brytanii w kwocie tego gatunku wzrósł znacząco, kosztem Polski i innych państw UE.

Wiceminister Bartosik dodatkowo poprosił o jak najszybsze wyjaśnienie kwestii jednostronnego zmniejszenia przez Norwegię udziału całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) dla UE w TAC dorsza swalbardzkiego.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

jeden + dwa =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,900ObserwującyObserwuj
7,100SubskrybującySubskrybuj

Kredyty bez prowizji i z obniżoną marżą – wystartowała nowa kampania dla rolników

Już 20 września startuje kolejna kampania promocyjna. W ramach oferty Bank BNP Paribas proponuje nowym i obecnym Klientom prowadzącym działalność rolniczą, szereg usług finansowych...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE