Buraki – najkorzystniejsza agrotechnika uprawy

Okres pożniwny to ostatni czas na podjęcie decyzji odnośnie wyboru systemu uprawy buraków cukrowych. Optymalnie dobrana technologia uprawy gleby dla danego pola – stanowiska umożliwia eliminowanie lub ograniczenie zagrożeń mających wpływ na obniżkę plonów.

Optymalna technologia uprawy

W ostatnich latach głównym czynnikiem wpływającym na wysokość plonów szczególnie w rejonie Wielkopolski jest niedobór wody. Ponieważ na przebieg pogody rolnik nie ma wpływu dlatego wszystkie działania w zakresie uprawy musi skupić na ochronie zasobów wody w glebie oraz jej struktury. Gleby o niskiej zawartości próchnicy oraz niewłaściwym odczynie są bardzo podatne na rozpylenie, dlatego konieczna jest redukcja uprawek gleby. Ograniczyć należy także nadmierny wzrost międzyplonów, gdyż w przypadku małych opadów w okresie jesienno-zimowym bilans wody będzie ujemny. Długi okres suszy w wielu rejonach w czerwcu i I dek. lipca wykazał, że buraki w uprawach bezorkowych, uprawie pasowej, siewie bezpośrednio w mulcz lepiej reagowały na niedobór wody w porównaniu do upraw tradycyjnych.

W ubiegłym bardzo suchym roku w rejonie Wielkopolski uprawa pasowa umożliwiła uzyskanie plonu cukru o 1 t/ha więcej w porównaniu do średniej za kampanię. Bardzo ważnym kryterium wyboru technologii pod buraki cukrowe są także koszty oraz wpływ uprawy gleby na poprawę lub przynajmniej zachowanie żyzności gleby. Pomocą w wyborze optymalnej technologii uprawy gleby jest broszura oraz program komputerowy LIZ-Systemy uprawy gleby

Źródło: LIZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here