Ceny nawozów a opłacalność produkcji rzepaku [KALKULACJA]

Praktycznie na większości obszaru Wielkopolski tegoroczne żniwa dobiegają końca. Zbiory trwają jeszcze w północnych powiatach województwa i na lepszych glebach. Jak dobrze pójdzie to za dwa tygodnie zaczną się siewy rzepaku pod kolejne zbiory.

Ceny nawozów a opłacalność produkcji rzepaku [KALKULACJA]

Rzepak najlepiej ochronił się przed suszą

Przyjrzyjmy się zatem sytuacji ekonomicznej tej uprawy. To uprawa, która w bieżącym roku chyba najlepiej obroniła się przed suszą. Jego plonowanie nie odbiegało od  średnich wieloletnich, poza oczywiście słabszymi stanowiskami. Osiągane plony wahały się zazwyczaj w widełkach 3-4 t/ha. W naszym województwie, rzepak w tym sezonie był uprawiany na powierzchni 101 841 ha, co stanowi 9,6% krajowego areału tej uprawy. Warto też zaznaczyć, że areał uprawy rzepaku w Wielkopolsce systematycznie rośnie, w 2020 r. był uprawiany na 78 157 ha a w 2021 r. na powierzchni 90 607 ha.

Ten wzrost, trudnej w uprawie rośliny, wynika prawdopodobnie z jej opłacalności.  Według najnowszych (sierpniowych) kalkulacji prowadzonych co miesiąc przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, zysk z ha uprawy rzepaku, przyjmując do wyliczeń plon na poziomie 3,5 t z hektara oraz aktualne ceny środków produkcji wynosi 4 333 zł/ha, łącznie z dopłatami bezpośrednimi. Szczegółową kalkulację kosztów i przychodów znajdziecie Państwo tutaj.

Ceny rzepaku powinny rosnąć

Zdaniem ekspertów i analityków rynku ceny rzepaku w ciągu roku powinny raczej rosnąć. Z pewnością będą natomiast rosły koszty jego produkcji, głównie ze względu na rosnące stale koszty nawozów. WIR zbadała jaka może być graniczna cena nawozów, tak aby przy obecnej cenie zbytu wynik finansowy z hektara uprawy nie spadł poniżej zera. Okazuje się, że dopiero przy cenie saletry amonowej i polifoski na poziomie 8 500 zł/t, uprawa rzepaku przestaje być opłacalna.

Opracowanie: Zespół ekonomiczny WIR

Zostaw komentarz

  1. Skąd takie wyliczenia 3,5 t razy 3 tys to daje 10500 potrzeba 0.9 tony nawozu tj7450 100l paliwa 750 zl opryski 2000 ubezpieczenie 400 podatek rolny 250 zl nie licząc amortyzacji i przcy własnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Mięso drobiowe znów pojedzie do Hongkongu

Władze Hongkongu poinformowały Główny Inspektorat Weterynarii o wznowieniu od dnia 8 sierpnia 2022 r. rozpatrywania wniosków o import mięsa drobiowego (tuszek, elementów i podrobów) oraz...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,951ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE