Chorwacja: Miliony martwych pszczół przy granicy z Węgrami

Szacuje się, że około 50 mln pszczół odnaleziono martwych w komitacie Żupania medzimurska w północnej części Chorwacji przy granicy z Węgrami. Prawdopodobną przyczyną śmierci pszczół jest intensywne nawożenie pestycydami – czytamy na euractiv.pl.

Prefekt komitatu Matija Posavec ogłosił w poniedziałek (15 czerwca) stan klęski żywiołowej w części okręgu po odnalezieniu dziesiątek milionów pszczół przy granicy z Węgrami. Inspektorzy weterynarii i naukowcy sądowi badają przyczyny katastrofy. 

Chorwacja: Prawdopodobną przyczyną intensywne stosowanie pestycydów

Pszczelarze byli zaszokowani rozmiarem tragedii, gdy w poniedziałek (9 czerwca) w promieniu dziesięciu kilometrów kwadratowych w pobliżu granicy z Węgrami, natknęli się na miliony martwych pszczół.

Według portalu Jutarnji list dwudziestu pszczelarzy straciło około sześciuset uli, czyli około 50 mln pszczół, co oznacza, że ​​część uli straciła 90 proc. społeczności pszczół, zaś inne straciły całą. Służby podejrzewają, że przyczyną śmierci pszczół mogło być zatrucie pestycydami. To nie jedyna, chociaż jak przyznają eksperci, najpoważniejsza z kilku hipotez rozważanych na obecnym etapie.

„Chociaż nie potwierdzono jeszcze oficjalnie, to zatrucie pestycydami spowodowało tę katastrofę ekologiczną. To prawdopodobnie zatrucie insektycydami (Substancji używanych do zwalczania szkodników m.in. w rolnictwie. W małej dawce ograniczają rozród owadów. Przy silniejszej zabijają je.). Po analizie będzie wiadomo, czy jest to efekt spryskiwania ziemniaków czy rzepaku”, powiedziała w rozmowie z telewizją HRT Ana Pepelko, pszczelarka z miejscowości Gardinovaca.

Željko Trupković ze Stowarzyszenia Pszczelarzy w komitatu Żupania medzimurska powiedział, że „szkody dla ekosystemu są nieocenione”. Przyznał jednak, że nie jest to pierwszy przypadek zatrucia pszczół. „Ale nie przypominam sobie sytuacji jak ta na podobną skalę”, skomentował Trupković, dodając, że kilka lat temu jego stowarzyszenie bezskutecznie protestowało przeciwko stosowaniu pestycydów w okolicach uli. 

Dbajmy o pszczoły – pamiętajmy o ich bezpieczeństwie podczas zabiegów!

„Ale pestycydy nie są jedyną przyczyną szkód dla pszczół”, podkreślił. „Społeczności pszczół znajdują się w stresie spowodowanym zmianami klimatu”. Trupković wskazał na zanieczyszczenie rzeki Sawy przez środki chemiczne, mówiąc że wpływa to niekorzystnie na cały ekosystem. 

Z opublikowanego na początku czerwca raportu przez Europejski Trybunał Obrachunkowy wynika, że wspólna polityka rolna UE nie zapobiegła postępującemu od dekad spadkowi bioróżnorodności w UE, do którego w największym stopniu przyczyniło się intensywne rolnictwo (pełna treść raportu tutaj).

Źródło: Autor Karla Juničić | EURACTIV.hr |

Zostaw komentarz

  1. Sam jestem pszczelarzem i już brak mi słów na głupotę niektórych rolników. Nagminnie pryska się również w Polsce rzepak RoundUp’em, żeby jednocześnie wysechł i łatwiej się młóciło.
    Proszę jednak poprawić w tekście błędną informację z nagłówka. Pestycydy to środki ochrony roślin a nie nawozy. Pestycydami się nie nawozi, tylko truje owady lub rośliny. Czyli efekt jakby odwrotny niż przy nawozach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

pięć × 1 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
6,510SubskrybującySubskrybuj

ASF pustoszy małe hodowle

Afrykański Pomór Świń zaczął atakować małe gospodarstwa. W trzech nowo potwierdzonych ogniskach zutylizowano 64 świnie.  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 37-39 ogniska afrykańskiego pomoru...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE