Cukier w opresji

Komisja Europejska zamierza podjąć działania zmierzające do poprawy unijnego bilansu cukru – informuje FAMMU/FAPA.

W sezonie 2012/13 oczekiwany jest spadek zapasów cukru z 2 do 1,5 mln ton, a produkcja pozakwotowa wyniesie aż 5,35 mln ton. Dlatego też KE zapowiada wprowadzenie dwóch mechanizmów, którymi mają być sprzedaż pozakwotowej produkcji na unijnym rynku i import cukru surowego po obniżonym cle. Łącznie te dwa mechanizmy mają poprawić zaopatrzenie o 1,2 mln ton cukru. Zwiększony o 700 tys. ton do 1,35 mln ton ma być także eksport pozakwotowego cukru. Propozycje miałyby wejść w życie od stycznia 2013 roku.

Powyższe rozwiązania były już stosowane w poprzednich sezonach i ich wprowadzenie nie jest specjalnym zaskoczeniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę prognozę unijnego bilansu cukru, która zakłada znów wysoką nadprodukcję. Nie są na razie znane szczegóły wprowadzenia cukru pozakwotowego na unijny rynek – w poprzednim sezonie odbyło się to w dwóch transzach po 400 i 250 tys. ton każda i przy opłacie odpowiednio 85 i 211 EUR/t. Z kolei import po obniżonym cle wyniósł w sumie 400 tys. ton.
 

Pozwala to założyć, że przy szacunkowym wolumenie 1,2 mln ton około 600-800 tys. ton mogłoby przypaść na sprzedaz na rynku wewnętrznym.

Zwiększenie wolumenu eksportu pozakwotowego cukru niemalże do limitu WTO, który wynosi 1,37 mln ton) także było stosowane w poprzednich sezonach i nie powinno dziwić.

Powyższe działania z pewnością poprawią sytuację na rynku, ale nie rozwiążą problemów, jakimi są wysokie nadwyżki i drogi cukier.

Źrodło: FAPA/FAMMU
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here