Czym będziemy zaprawiać nasiona rzepaku?

Derogacja na zaprawy w rzepaku w tym sezonie przepadła bezpowrotnie. Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że nie ma możliwości składania wniosku w tej samej sprawie w sytuacji gdy wydano ostateczną decyzję.

Czym będziemy zaprawiać nasiona rzepaku?
Czym będziemy zaprawiać nasiona rzepaku?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ponownie zwrócił się do Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi o czasowe zezwolenie na stosowanie zaprawy nasiennej z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku w sezonie 2021 r.

Derogacja w tym sezonie jest niemożliwa

Resort poinformował, że kwestię czasowego zastosowania w rzepaku ozimym w sezonie 2021 r. zapraw nasiennych z grupy neonikotynoidów rozstrzygnięto decyzją nr R-168/2021d z dnia 9 kwietnia 2021 roku. Zgodnie z nią Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odmówił wydania zezwolenia.  Zaznaczył, że generalnie stosowanie zapraw neonikotynidowych w rzepaku jest zabroniono w Unii Europejskiej od 2013 r.

Wskazano, że zgodnie art. 156 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735) nie jest możliwe ponowne składanie wniosku w tej samej sprawie, w sytuacji wydano decyzję ostateczną.

Resort rolnictwa przypomniał, że w Polsce dopuszczone są już dwie zaprawy nasienne. W uprawie rzepaku można stosować dwa produkty: Lumiposę 625 FS oraz Buteo Start.

AM/Redakcja AgroNews na podst. KRIR

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − five =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,119ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

Czy mięso zostanie wyparte przez jego substytuty?

Mięso to niezbędny składnik diety człowieka. Cechuje je wyjątkowy skład chemiczny, wartość odżywcza i fakt że jest źródłem pełnowartościowego białka o korzystnych proporcjach aminokwasów....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE