Decyzja w sprawie nowych technik uprawy roślin przed wakacjami

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien według zwyczajowego trybu postępowania zdecydować o przyszłości tzw. nowych technik uprawy roślin (NPBT) jeszcze przed wakacyjną przerwą, która rozpoczyna się w lipcu. Jednak data nie została jeszcze wyznaczona.

rolnictwo, portal rolny, EurActiv, środki ochrony roślin, nowe techniki hodowli roślin

„Biorąc pod uwagę to, że opinia rzecznika była jeszcze w styczniu, decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w tej sprawie powinna zapaść w lipcu, czyli przed wakacyjną przerwą” – podało EURACTIV źródło w TSUE, podkreślając jednak, że żadna data nie została określona. Jeżeli w lipcu nie będzie wydania orzeczenia, TSUE opublikuje je dopiero we wrześniu.

Określenie NPBT dotyczy szeregu metod naukowych służących do inżynierii genetycznej roślin w celu wzmocnienia ich konkretnych cech, m.in. odporności na suszę czy szkodniki. Krytycy NPBT sugerują jednak, że techniki te powinny podlegać regulacjom dotyczącym GMO i oskarżają przemysł rolno-spożywczy o próbę wprowadzenia „ukrytego” GMOna rynek UE tylnymi drzwiami. Z drugiej strony, zwolennicy NPBT twierdzą, że rośliny wyhodowane za pomocą tych technik również mogą być produktem konwencjonalnych technik krzyżowania, które naśladują naturalne procesy, a zatem nie mogą być uznane za GMO.

Rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Michal Bobek wydał swoją opinię w styczniu zeszłego roku, stwierdzając, że organizmy uzyskane w wyniku mutagenezy są co do zasady zwolnione z obowiązków wynikających z dyrektywy w sprawie GMO. Opinia rzecznika nie jest wiążąca, ale rzadko bywa ignorowana przez Trybunał. Komisja Europejska oczekuje, że wyrok TSUE w tej sprawie zapewni większą jasność definicji GMO. Następnie zdecyduje o przyszłości tych technik w Europie, ale źródło w KE przekonuje, że jest to raczej „interpretacja prawa”.

Jim Collins, dyrektor ds. operacyjnych w Corteva Agriscience, czyli rolniczego oddziału DowDuPont, powiedział, że plantatorzy poprawią dzięki NPBT wykorzystanie wody lub nawet wielkość plonów, czego nie byli w stanie zrobić wcześniej.

Mówiąc w szczególności o Europie, podał przykład pszenicy jako uprawy, której produktywności nie byliśmy w stanie poprawić.

„Trudno mi spekulować na temat dokładnego wyroku TSUE. Wierzę jednak, że mamy nowe techniki uprawy roślin, które mogą radykalnie poprawić szybkość z jakim dziś działamy” – podkreślił.

Sarantis Michalopoulos | EurActiv.pl | tłumaczenie Hanna Yukhymenko, fot. dreamstime.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Buraki cukrowe całkowicie zablokowały drogę!

34 letni mieszkaniec gminy Tereszpol na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem. Doszło do wywrócenia ciężarowego Renault z naczepą, a przewożone przez niego buraki...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics