Dożynki Jasnogórskie. Prezydent do rolników: Chciałem oddać Wam pokłon

Prezydent Andrzej Duda, który w niedzielę wziął udział w Dożynkach Jasnogórskich, zwracając się do rolników podkreślił, że chce dla Polski zrównoważonego rozwoju, który oznacza, że polska wieś będzie traktowana co najmniej tak samo dobrze jak miasto. – A ponieważ przez lata była traktowana gorzej, w związku z tym dzisiaj wymaga większej troski – mówił Prezydent.

Dożynki Jasnogórskie, prezydent, Andrzej Duda, wieś, rolnictwo

– Chcę Państwa z tego miejsca zapewnić, że Prezydent RP wraz z ministrem rolnictwa mają Państwa sprawy każdego dnia na względzie – zapewnił Andrzej Duda.

– Jest naszą wielką troską to, żeby polski rolnik mógł pracować spokojnie, jak najlepiej, żeby uzyskiwał jak najlepsze rezultaty i żeby jego rodzina mogła żyć nie tylko godnie, ale przede wszystkim na jak najwyższym poziomie. Żeby na polskiej wsi dostępne były te same dobra kultury, komunikacji, edukacji i innych form rozwoju – zaznaczył.

Prezydent wskazywał, że na przestrzeni ostatnich lat udział produktów rolnych w polskim eksporcie zwiększył się trzykrotnie i obecnie to jedna trzecia całego polskiego eksportu. Zapewnił jednocześnie, że cały czas trwają zabiegi o to, aby dla polskich rolników otwierać nowe rynki zbytu, zwłaszcza na Dalekim Wschodzie.

Dożynki Jasnogórskie, prezydent, Andrzej Duda, wieś, rolnictwo

Dożynki Jasnogórskie. Prezydent podziękował rolnikom

Dziękował za kolejny rok ciężkiej pracy na roli. – Chciałem oddać Wam wszystkim głęboki pokłon, Wam, Waszym Rodzinom, Waszym Ojcom, za te 100-lat niepodległości, za Waszą niezłomność w staniu przy polskiej ziemi, naszej wierze, przy naszej wielkiej tradycji, którą przechowujecie z pokolenia na pokolenie. To właśnie dzięki Wam Polska jest wolna, niepodległa i suwerenna – podkreślił Prezydent.

W pierwszą niedzielę września tradycyjnie na Jasnej Górze odbywa się święto dziękczynienia Bogu za plony – Dożynki Jasnogórskie. Rolnicy z całego kraju wraz z delegacjami pocztów sztandarowych i wieńców żniwnych, uczestniczą w Dożynkach Jasnogórskich w Częstochowie.

 

Dziękczynienie za 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Tegoroczne Dożynki Jasnogórskie są także dziękczynieniem do Matki Bożej Miłosierdzia za 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Święto rolników w Częstochowie to nie tylko uroczystości na Jasnej Górze. Dożynkom towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza, która będzie miała miejsce w Alejach Najświętszej Maryj Panny – centralnej arterii miasta. W ostatnich latach do Częstochowy przyjeżdżało od 300 do 350 wystawców z całego kraju. Krajową wystawę zwiedza corocznie ok. 100 tys. osób.

Dożynki Jasnogórskie po raz pierwszy odbyły się przed 36 laty. W 1982 roku z inicjatywy wspólnoty ogrodników, rolników i działaczy ludowych do Częstochowy przybyło 300 tysięcy osób. Od tego czasu rolnicy z całej Polski spotykają się na Jasnej Górze w pierwszą niedzielę września.

Redakcja AgroNews, na podst. Kancelaria Prezydenta RP, fot. KPRP, Krzysztof Sitkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here