Gdzie są dopłaty?

Już 8,1 miliardów złotych trafiło do polskich rolników w ramach dopłat bezpośrednich za 2010 rok – chwali się w komunikacie prasowym ARiMR. Z pieniędzy cieszy się milion rolników, bowiem właśnie tylu osobom do tej pory ARiMR przekazała środki.

Gdzie się podziały dotacje?
Ale nie wszyscy mają powody do zadowolenia. Część rolników (około 375 tysięcy) nadal czeka na dotacje, mimo iż decyzję o przyznaniu dopłat otrzymali na początku grudnia.

– Nadal czekamy na pieniądze, choć wniosek złożyliśmy już w kwietniu. Sąsiedzi też się niecierpliwią. Dowiedzieliśmy się w oddziale Agencji, że być może w tym tygodniu pójdą pierwsze płatności – denerwuje się pani Danuta z Kuchar-Skotnik w powiecie płońskim.

Podobnie jest w powiecie mławskim. Tam co drugi rolnik wypatruje przelewu.

– Czekam na pieniądze, choć za 2009 rok otrzymałem je już w grudniu –  mówi pan Paweł, rolnik z Wiśniewa w powiecie mławskim.

Nie ma się co dziwić oburzeniu rolników. Wielu z nich za pieniądze otrzymane w ramach dopłat kupuje np. środki ochrony rośli i nawozy, które w okresie zimowym można nabyć w atrakcyjnych cenach. Tak więc szansę na oszczędność mają ci, którzy jako pierwsi otrzymają dopłaty. Bo im bliżej wiosny, tym ceny robią się wyższe.

ARiMR milczy
Nie udało nam się uzyskać komentarza ARiMR w sprawie terminu wypłat. Departament Komunikacji Społecznej odesłał nas po informację do poszczególnych oddziałów. A te nie chcą podać konkretnych terminów.

12,8 mld zł na dopłaty
Według unijnego prawa Polska ma czas na ich realizację do 30 czerwca 2011 roku. Łączna kwota przeznaczona na dopłaty bezpośrednie w Polsce za 2010 rok wynosi 12,8 miliarda złotych.

Obowiązujące stawki płatności bezpośrednich w roku 2010

  • Jednolita płatność obszarowa (JPO) – 562,09 zł/ha
  • Uzupełniająca krajowa płatność bezpośrednia do powierzchni upraw podstawowych (UPO) – 327,28 zł/ha
  • Płatność do powierzchni upraw roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce) – 439,03 zł/ha
  • Płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 rok (chmiel historyczny) – 1420,07 zł/ha
  • Płatność cukrowa – 50,42 zł/tonę
  • Przejściowa płatność z tytułu owoców miękkich – 1593,87 zł/ha
  • Specjalna płatność obszarowa do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych – 207,28 zł/ha
  • Oddzielna płatności z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów) – 157,16 zł/tonę
  • Płatność do krów – 346,43 zł/szt.
  • Płatność do owiec – 105,91 zł/szt.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc. hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here