Gigantyczny wzrost cen tuczników na niemieckiej giełdzie

Gigantyczny wzrost cen tuczników na niemieckiej giełdzie. Na podwyżki wpływa ograniczaniem pogłowia świń w Chinach.

rolnik, rolnictwo, wzrost cen tuczników, trzoda chlewna, ceny wieprzowiny, ceny tuczników

Wzrost cen tuczników

Kolejny tydzień podwyżek cen tuczników. Na niemieckiej giełdzie podrożały o kolejne 10 eurocentów do poziomu 1,70 euro za kg wbc.

Europejski rynek zareagował również zdecydowanymi wzrostami notowań.

– W Holandii, Belgii i Austrii ceny wzrosły podobnie jak w Niemczech. W Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii podwyżki cen były bardziej umiarkowane. Najniższe cenowe wzrosty (spośród największych producentów wieprzowiny) były w Danii (+2,7 centów/kg) – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Powodem poprawy sytuacji na rynku z jednej strony jest wzrost popytu na unijną wieprzowinę w Chinach i Japonii. Z drugiej strony spadek pogłowia w UE ograniczył podaż tuczników przeznaczonych do uboju. Na rynku europejskim ceny boczku, szynki i innych świeżych podstawowych elementów wieprzowych zanotowały wzrosty. Jest to typowym sygnałem zwiększonego eksportu do krajów trzecich.

Sytuacja w Chinach związana z drastycznym ograniczeniem pogłowia świń na charakter długofalowy i wpływa korzystnie na światowy wzrost cen tuczników. Odbudowa pogłowia świń zajmie co najmniej 2 lata. Ponadto Chiny straciły możliwość uzupełnianie krajowych braków poprzez import świń z Wietnamu, który zmaga się również z wirusem ASF.

Redakcja AgroNews, na podst. KZP-PTCH

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here