Advertisement

Grypa ptaków – panika w Europie

Sytuacja epizootyczna w Europie związana z HPAI „ z dnia na dzień” pogarsza się. Wirus został potwierdzony już w kilku krajach o największej produkcji drobiarskiej i/oraz u największych traderów.

Grypa ptaków - panika w Europie
Grypa ptaków – panika w Europie

Niestety, zjawisko to dotknęło także polską branżę. Duże obawy wzbudza wysoka dynamika rozprzestrzeniania wirusa. Na liście kluczowych europejskich państw, w których zmaterializowało się ryzyko przeniesienia HPAI do gospodarstw utrzymujących drób są: Włochy, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Czechy, Polska, Dania. W minionym tygodniu Francja postawiła kraj w stan najwyższej gotowości z uwagi na „rosnący wskaźnik infekcji w korytarz migracyjnych”. Decyzją władz drób w całym kraju musi być utrzymywany w zamkniętych pomieszczeniach. Francuski rząd zadeklarował, że wymóg trzymania stad w pomieszczeniach zostanie dostosowany do różnych praktyk rolniczych, takich jak chów na wolnym wybiegu. Do tej pory Francja nie potwierdziła przypadków u drobiu, ale pojawiły się zakażenia u dzikich ptaków. Francja chce uniknąć sytuacji z zeszłego sezonu, gdy grypa ptaków spowodowała poważne zakłócenia w produkcji foie gras w południowo – zachodniej części kraju specjalizującej się w produkcji kaczek.

Czechy: grypa ptaków u drobiu

Podobne zalecenia otrzymały holenderskie fermy. W Holandii pierwszy raport dotyczył zakażenia wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków H5 na ekologicznej fermie kur niosek w Zeewolde w środkowej prowincji Flevoland. Holenderskie służby weterynaryjne potwierdziły już kilka kolejnych ognisk w zakładach znajdujących się w miejscowościach Grootschermer, Zeewolde, Groningen i Weert. Wielka Brytania ogłosiła ogólnokrajową strefę zapobiegania grypie ptaków, nakazując hodowcom zaostrzenie środków bezpieczeństwa biologicznego.

Źródło: KIPDIP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale konsumencka przyszłość

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” - uważa prof. dr hab....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE