Grypa ptaków – panika w Europie

Sytuacja epizootyczna w Europie związana z HPAI „ z dnia na dzień” pogarsza się. Wirus został potwierdzony już w kilku krajach o największej produkcji drobiarskiej i/oraz u największych traderów.

Grypa ptaków - panika w Europie
Grypa ptaków – panika w Europie

Niestety, zjawisko to dotknęło także polską branżę. Duże obawy wzbudza wysoka dynamika rozprzestrzeniania wirusa. Na liście kluczowych europejskich państw, w których zmaterializowało się ryzyko przeniesienia HPAI do gospodarstw utrzymujących drób są: Włochy, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Czechy, Polska, Dania. W minionym tygodniu Francja postawiła kraj w stan najwyższej gotowości z uwagi na „rosnący wskaźnik infekcji w korytarz migracyjnych”. Decyzją władz drób w całym kraju musi być utrzymywany w zamkniętych pomieszczeniach. Francuski rząd zadeklarował, że wymóg trzymania stad w pomieszczeniach zostanie dostosowany do różnych praktyk rolniczych, takich jak chów na wolnym wybiegu. Do tej pory Francja nie potwierdziła przypadków u drobiu, ale pojawiły się zakażenia u dzikich ptaków. Francja chce uniknąć sytuacji z zeszłego sezonu, gdy grypa ptaków spowodowała poważne zakłócenia w produkcji foie gras w południowo – zachodniej części kraju specjalizującej się w produkcji kaczek.

Czechy: grypa ptaków u drobiu

Podobne zalecenia otrzymały holenderskie fermy. W Holandii pierwszy raport dotyczył zakażenia wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków H5 na ekologicznej fermie kur niosek w Zeewolde w środkowej prowincji Flevoland. Holenderskie służby weterynaryjne potwierdziły już kilka kolejnych ognisk w zakładach znajdujących się w miejscowościach Grootschermer, Zeewolde, Groningen i Weert. Wielka Brytania ogłosiła ogólnokrajową strefę zapobiegania grypie ptaków, nakazując hodowcom zaostrzenie środków bezpieczeństwa biologicznego.

Źródło: KIPDIP

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

czternaście + osiem =

Advertisement
11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,670SubskrybującySubskrybuj

Pomoc na tzw. duże przetwórstwo – przedłużenie naboru do 29 grudnia

Jeszcze do 29 grudnia 2021 r. ARiMR będzie przyjmować wnioski o „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Wszystko w...
Advertisement

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE