Herbicydy do zwalczania chwastów dwuliściennych wiosną

Firma ROTAM Agrochemical Europe oferuje na polskim rynku herbicydy UPTON 050 SC, ULTEGRA 050 SC i SCRIVEN 050 SC, zawierające 50 g substancji aktywnej florasulam w 1 litrze gotowego produktu. Oznacza to, że stosując pełną dawkę środka (0,1 l/ha), jeden litr wystarczy aż na 10 hektarów chronionej powierzchni zbóż ozimych bądź jarych.

Produkty idealne do zwalczania chwastów dwuliściennych wiosną

UPTON 050 SC, ULTEGRA 050 SC i SCRIVEN 050 SC doskonale nadają się do mieszanin zbiornikowych i są idealnymi partnerami herbicydów z rodziny sulfonylomoczników, takich jak tribenuron metylu czy metsulfuron metylu, przeznaczonych do zwalczania chwastów dwuliściennych wiosną.

Florasulam ma dwie bardzo silne strony, które dają mu przewagę nad konkurencją:

  1. to szerokie spektrum zwalczanych chwastów, ze szczególnym uwzględnieniem zwalczania przytulii oraz doskonałą kontrolą maków, rumianów, samosiewów rzepaku, gwiazdnicy, maruny, przetaczników czy rdestówki (szczegółowy wykaz w etykietach ww. środków);
  2. to możliwość stosowania od wczesnych faz rozwojowych i przy bardzo niskich temperaturach. Środki te można stosować już przy 4 °C, podczas gdy dla zastosowania fluroksypyru czy innych „ciepłolubnych” herbicydów wymagana jest średnia temperatura ok. 12 °C., utrzymująca się przez kilka dni. Przy przeciągających się zimnych wiosnach jakie obserwujemy w Polsce, czasami może to oznaczać nawet miesiąc różnicy w możliwości zastosowania florasulamu wobec fluroksypyru. Tak długi okres czasu pozwoli bezkarnie rozwijać się chwastom, pobierającym z gleby niezbędne dla wzrostu i rozwoju roślin uprawnych składniki pokarmowe oraz wodę, której w ostatnich latach i tak zazwyczaj brakuje.

Środek można stosować wiosną w zbożach ozimych (pszenica, jęczmień, pszenżyto, żyto) i jarych (pszenica, jęczmień), od fazy trzeciego liścia do fazy całkowicie rozwiniętego liścia flagowego, gdy widoczny jest języczek liściowy ostatniego liścia (BBCH 13-39). Należy jednak pamiętać, że naukowo udowodniony został fakt znaczącego spadku plonów zbóż, w sytuacji kiedy pozwolimy na rozwój chwastów powyżej fazy BBCH 32 rośliny uprawnej. W czasach, kiedy tak wielką wagę przykłada się do szczegółów, aby doskonalić produkcję rolną i generować zyski w gospodarstwie, naprawdę warto rozważyć wcześniejszą eliminację zachwaszczenia, co jest ekonomicznie uzasadnione i przekłada się na wyższe plonowanie.

Zadbaj o plon zbóż zwalczając chwasty wcześniej!

Formulacja SC

Na uwagę zasługuje też formulacja SC – koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, która wymaga zaawansowanej technologii produkcji. Preparaty te zawierają substancję aktywną w postaci bardzo mocno rozdrobnionych cząstek stałych, których wielkość zawiera się w przedziale od 1 do 10 mikrometrów, przy czym 50% cząstek ma wielkość mniejszą niż 2,5 mikrometrów. Tak małe rozmiary ułatwiają jej szybkie wnikanie do roślin. Formulacja SC wzbogacona jest dodatkowo w dyspersanty zapobiegające osiadaniu cząstek na dnie i dysperganty wpływające na ich równomierne rozproszenie (dlatego preparaty te nie wymagają stałego mieszania w zbiorniku opryskiwacza) oraz adiuwanty aktywujące i modyfikujące. Taka formulacja tworzy z wodą ciecz roboczą, która ułatwia precyzyjne zastosowanie środka i bardzo równomierne pokrycie powierzchni opryskiwanych roślin.

UPTON 050 SC jest do nabycia w firmie: www.agrosimex.pl, ULTEGRA 050 SC w firmie www.baywa.pl, a SCRIVEN 050 SC w firmie www.polskieskladyrolne.pl.

Przed zastosowaniem każdego środka ochrony roślin należy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi w jego etykiecie-instrukcji stosowania. W tym celu można także odwiedzić stronę firmową firmy ROTAM w internecie: www.rotam.com.pl

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: ROTAM

 

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

W ciągu 5–10 lat spodziewane duże wzrosty sprzedaży żywności ekologicznej

Już blisko 80 proc. polskich konsumentów deklaruje kupowanie żywności ekologicznej – wynika z badania przeprowadzonego dla Polskiej Izby Żywności Ekologicznej przez Stowarzyszenie Delta Partner. Ten odsetek sukcesywnie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics