IJHARS: etykiety na daniach dla niemowląt i dzieci dalekie od prawdy

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej dań gotowych dla niemowląt i dzieci. Kontrolą objęto 39 podmiotów. Prawie połowa z przebadanych partii miała nieprawdziwe informacje na etykiecie. 

Skontrolowano wyroby gotowe do spożycia po podgrzaniu, oferowane w opakowaniach szklanych lub innych opakowaniach jednorazowych w ilości netto stanowiącej porcję na jedno karmienie.

Oszukany skład dań gotowych dla niemowląt i dzieci
Oszukany skład dań gotowych dla niemowląt i dzieci

W zakresie cech organoleptycznych sprawdzono 39 partii, w których nie stwierdzono nieprawidłowości. Nie znaleziono również niczego złego jeśli chodzi o parametry fizykochemiczne.

Na 103 przebadane partie, w 48 stwierdzono nieprawidłowości

Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 103 partii, z czego w 48 stwierdzono nieprawidłowości (46,6%). Dotyczyły one m.in.:

  • Podawania wprowadzającego w błąd określenia typu „zgodnie z przepisami nie zawiera substancji konserwujących i barwników”.
  • Braku informacji o rodzaju zastosowanej obróbki termicznej.
  • Stosowania nazwy nieadekwatnej do składu wyrobu gotowego, np. „indyk w …”, „mintaj w …” czy „kasza jęczmienna z …” dla produktów, w których dane składniki nie występowały w przeważającej ilości.

AM/Redakcja AgroNews

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 4 =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,127ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

ASF: rekomendacje dla producentów świń z województwa łódzkiego

Na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania. Działania w kierunku zwalczania...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE