IUNG: susza zagraża uprawom rzepaku, rzepiku i buraków cukrowych

Z opublikowanego dziś, dwunastego już raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach wynika, że zagrożenie suszą rolniczą występuje obecnie w uprawach rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

 

\"\"

 

– Obecnie zagrożenie suszą w Polsce występuje dla rzepaku i rzepiku uprawianych na glebach II kategorii oraz dla buraka cukrowego uprawianego na glebach II i III kategorii podatności na suszę – informuje prof. Andrzej Doroszewski z IUNG.

Susza dla rzepaku i rzepiku występuje w 13 województwach kraju, w 1407 gminach (w 45,9 proc. gminach Polski) na 11,7 proc. gruntów ornych. Największe zagrożenie suszą (w ponad 96 proc. gmin) zostało odnotowane w województwach opolskim i łódzkim. Bardzo duże zagrożenie suszą występuje również w czterech woj.: dolnośląskim, mazowieckim, wielkopolskim oraz w lubelskim (w ponad 63 proc. gmin). Do województw o dużym zagrożeniu suszą wśród tych upraw można zaliczyć woj. podlaskie, świętokrzyskie, śląskie oraz lubuskie (w ponad 37 proc. gmin) – czytamy w raporcie.

Z kolei jeśli chodzi o buraka cukrowego, susza występuje również w 13 województwach, w 1409 gminach (w 46 proc. gmin kraju) na 13,2 proc. gruntów ornych.

Czytaj także:

Resort rolnictwa nie przedłuży terminu składania wniosków o pomoc suszową
Mniejsza produkcja zbóż, większe problemy finansowe. Copa-Cogeca opublikowała raport

I tu, podobnie jak w przypadku rzepaku i rzepiku, największe zostało odnotowane w województwach opolskim i łódzkim, a w dolnośląskim,  mazowieckim, wielkopolskim oraz w lubelskim nieco mniejsze, ale też duże.

W dalszym ciągu obszarem szczególnie narażonym na deficyt wody jest Dolny Śląsk i Opolszczyzna. Niewiele lepiej jest na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w Wielkopolsce czy w woj. łódzkim.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here