IUNG: występują spore niedobory wody, ale suszy rolniczej nie stwierdzamy

IUNG opublikował pierwszy w tym sezonie raport z monitoring suszy rolniczej. Wg Instytutu od 21 marca do 20 maja w Polsce nie wystąpiła susza w uprawach roślin.W pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2018 roku,  nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski – informuje IUNG.

Brakuje wody, ale suszy nie ma

Jednocześnie autorzy raportu podkreślają, że w wielu rejonach Polski występują znaczne niedobory wody.

– Ale według obecnych warunków pogodowych straty plonów z powodu niedoboru wody nie osiągają obniżki plonów o 20 proc. w skali gminy spowodowanych deficytem wody w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych – zaznacza dr hab. Andrzej Doroszewski z IUNG.

Ekspert wyjaśnia, że przy wyznaczaniu suszy rolniczej brane są pod uwagę tylko i wyłącznie niedobory wody. Natomiast inne elementy plonotwórcze, chociaż odgrywają istotną rolę w kreowaniu wielkości plonów, nie są uwzględnianie przy określaniu suszy.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

Advertisement
Advertisement

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × four =

Advertisement
11,159FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
4,127ObserwującyObserwuj
6,120SubskrybującySubskrybuj

ASF: rekomendacje dla producentów świń z województwa łódzkiego

Na polecenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy Inspekcja Weterynaryjna podjęła w województwie łódzkim natychmiastowe działania. Działania w kierunku zwalczania...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE