Jak kompleksowo chronić rzepak

Uprawa rzepaku cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko w Polsce. Zgodnie ze wstępnymi prognozami
 zasiewów w Europie, opracowanymi przez zespół monitoringu zagranicznych rynków rolnych FAPA, przewiduje
 się dalszy wzrost areału zasiewów  rzepaku o 6,8%, czyli do 6,55 mln ha. Jednocześnie jednak we Francji i Wielkiej Brytanii warunki pogodowe w okresie siewów uniemożliwiły założenie wielu plantacji. W efekcie w krajach  tych zasiewy rzepaku będą mniejsze.

W Polsce, utrzymujące się dobre ceny sprawiają, że  rzepak  jest obecnie  jednym z najbardziej opłacalnych gatunków.  Jednakże  dobry wynik  finansowy  jest wypadkowa  nie  tylko  dobrej  ceny  skupu,  ale  i uzyskanych wysokich plonów dobrej jakości.

 

\"\"

 

Tymczasem rzepak narażony  jest  na konkurencje  ze  strony wszystkich grup  agrofagów.  Są  to  bardzo  niebezpieczne  dla  rzepaku  choroby, szkodniki chętnie żerujące na wszystkich organach rzepaku i uszkadzające rośliny  od  stadium  siewki  po  dojrzewające  łuszczyny.  Poważnym problemem są tez chwasty, z których spora liczba gatunków należy do tej  samej  rodziny  botanicznej,  co  rzepak.  Z tego  powodu  gatunki  te mogą  być  również  miejscem  rozwoju  chorób  atakujących  rzepak  lub żerowania szkodników rzepakowych, przez co presja infekcyjna chorób i szkodników jeszcze dodatkowo wzrasta.

W firmie DuPont od wielu lat zajmowano się opracowywaniem rozwiązań służących  doskonaleniu  technologii  uprawy  rzepaku. Wyniki badań laboratoryjnych sprawdzano i potwierdzano na tysiącach poletek doświadczalnych  oraz w warunkach  produkcyjnych, w doświadczeniach łanowych. Dzięki  temu  zarówno w nadchodzącym  sezonie jak i w latach następnych oferta produktów przydatnych w produkcji tego gatunku znacznie się powiększy.
Obecnie DuPont  jest dostawca na  rynek w Polsce  fungicydów do stosowania w rzepaku oraz materiału siewnego rzepaku odmian mieszańców F1  i odmian  półkarłowych  Pioneer.  Ponadto  to  właśnie w Polsce  opracowano  system  monitorowania  chorób  SPEC™.

Natomiast  w nadchodzącym  sezonie  będą wprowadzone  na  rynek nowe środki takie jak np. Avaunt® 150 EC – insektycyd nowej generacji oraz  herbicyd  Salsa®  75 WG przeznaczony  do  jesiennego  zwalczania chwastów w rzepaku. W następnych latach wprowadzane będą kolejne fungicydy do zwalczania chorób rzepaku oraz zaprawa nasienna.

Czytaj dalej: Ochrona przed szkodnikami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here