Jaka grzywna dla rolnika za zanieczyszczenie drogi?

Przed rolnikami okres najgorętszych prac polowych. Liczne wjazdy i zjazdy z pola powodują zanieczyszczenie dróg lokalnych. To z kolei powoduje utrudnienia w ruchu. Zmniejsza się przyczepność opon od zabrudzonej nawierzchni, co może przyczynić się do spowodowania  wypadku. Kto w takim przypadku powinien usuwać obornik i inne zanieczyszczenia rolnicze z drogi?

Jaka grzywna dla rolnika za zanieczyszczenie pola?

Otóż, Departament Transportu Drogowego jednoznacznie podkreśla, że zanieczyszczenia jezdni pochodzące z kół pojazdów rolniczych wykonujących prace polowe, mogą w znaczący sposób obniżyć przyczepność nawierzchni, co może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Rolnik musi posprzątać zanieczyszczoną drogę

Dlatego też zabrania się zaśmiecania lub zanieczyszczania drogi.  W ocenie Departamentu Transportu Drogowego obowiązkiem osoby wykonującej prace polowe pojazdem rolniczym, zamierzającej wyjechać na drogę, jest zapewnienie doprowadzenia tego pojazdu, do takiego stanu, aby jego ruch nie powodował zanieczyszczania drogi.

Artykuł 91 kodeksu wykroczeń stanowi jasno: Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Przepis ten ma na celu ochronę porządku na drodze publicznej. Służy ochronie bezpieczeństwa ruchu. Obiektywnie trzeba stwierdzić, że pozostawienie na drodze błota lub obornika spadającego z kół może powodować zagrożenie.

Możesz zapłacić nawet 1500 zł kary

Zapis w kodeksie wykroczeń jest jednoznaczny. W Art. 91. KW zanieczyszczanie drogi publicznej lub spowodowanie na niej utrudnienia w ruchu czytamy: Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

 1. To jak mam wyczyścić pojazd przed wyjazdem na drogę skoro sam wyjazd doprowadzi do zabrudzenia opon? Po za tym chciałbym poznać technikę czyszczenia takiego pojazdu beż myjki z wodą i najprostszych narzędzi…. polska kraina cudów, ma być czysto a jak to zrobisz nikogo nie obchodzi

   • Cokolwiek można oczyścić, ale i tak z takiej maszyny będzie odlepiać się ziemia. W warunkach polowych nie ma możliwości dokładnego umycia

    • Zamiata się drogę. Jedź na Zachód to zobaczysz. Rolnicy robią tam tak od bardzo dawna. Wożą ze sobą miotłę i pudło na to co pozostawili na drodze!!!!!!

    • Są biedaki do tego szczotki specjalne do czyszczenia pod ciągnik.
     i dobrze że jest taki artykuł teraz można wam trochę życia po uprzykrzać a nie wyjedziecie zadowoleni i rura i uwalona droga co naprawdę sprawia zagrożenie ruchu

   • Chamstwo w komentarzach aż się wylewa a wypowiadają się ci którzy nie mają pojęcia o rolnictwie.Dla nich mleko jest z biedronki,kiełbasa z delikatesów a ziemiaki jako chipsy z paczki i to wszystko na śmierdzącym oborniku.A swoją drogą co się dziwić jak taki osobnik w dzieciństwie na gówno mówił papu a dziś z tego gówna zajada się schabowymi..SMACZNEGO

   • Auto- a tobie ktoś broni brać dotacje? Bierz się do roboty, i będziesz też mógł. Dotację są nie tylko dla rolników, ale przede wszystkim dla ludzi przedsiębiorczych

    • Moja zona prowadzila zakład fryzjerski przez 40 lat i nigdy nie miała żadnych dotacj i ponadto placiła Zus za miesiąc tyle co rolni przez pół roku.Jej emerytura jest niewiele większa od tej Krusu.Nie wiem czy wiesz ze Kris jest dotiwany przez platników Zus.

     • A kto jej zabronił wziąć dotację? Brak kompetencji? Czy sama nie chciała zagłębić się w temat? Dla mnie nie ma tematu i nie ma co się żalić na forum jak żona miała źle skoro nie działała w tym kierunku. Uwierz mi, że dotacji jest tyle, że wielu ludzi żyje z tego i to całkiem dobrze.
      Nie jestem rolnikiem, piszę to dlatego,że mnie krew zalewa jak widzę takie gorzkie żale.

   • Trochę kultury kolego ,też nie popieram błota na drodze,ale w ten sposób,no tak to się tego nie rozwiąże,wjazdy czy wyjazdy powinny być betonowe z szeroką kratownicą,drogówka powinna o to zadbać,

    • Na zachodzie jakoś nie ma z tym problemu. Nikt nie ośmieli się zabrudzić drogi. Pewnie mandaty wysokie i egzekwowanie łatwe. .Sama raz zadzwoniłam na policję jak przede mną wyjechał duży ciągnik z pola, było po deszczu , na grosze tony błota, jechał tuż przede mną, mój samochód był po takiej przejażce brudny jak ch…. A na drodze ślisko. Nie dociekam co było dalej. Ale o czystość każdy ma dbać!

    • Nie nazywaj kogoś komuchem. Ja tamte czasy pamiętam. Kradliście z pól PGR co się dało. Kilometry dróg na polach PGR bo na gminnej były kałuże. Milicja zawsze brała waszą stronę. Całe życie tylko potraficie nażekać. Wiecznie Wam mało. Jak wam tak źle to sprzedajcie swoje chektary i poszukajcie sobie innej pracy.

  • Zapraszam do Niemiec, tam albo rolnik ma kilkunasto metrowe wyasfaltowane wyjazdy i czasem jeździ po nich w tę i z powrotem lub obok pola stoi dyżurny traktor z zamiatarką uliczna.

  • A kogo to obchodzi. Rozumiem , że to problematyczne, ale do mieszkania też wchodzisz w ubloconych, śmierdzących gnojem butach???
   Zacznij myśleć…

  • Jeśli piszesz że Polska jest krainą cudów. To i kraje zachodnie są cudowne. Tam każdy wie co grozi za zanieczyszczenie drogi i rolnicy potrafią wyjechać bez błota. Że przecież Ty jesteś polskim szlachcicem któremu wszystko wolno ponieważ jest zbawcą narodu i produkuje żywność. A żywność produkuje się na całym świecie. Dziwne że na protesty wszyscy mieli lśniące traktory i gównowozy. Można było? Można…ale tu mogły uchwycić kamery lub obiektyw.

   • Zapraszam na irlandzkie. Angielskie, austriackie wsie. No tam to mir porządek przy garach. Uwierz mi na słowo. Smród brud .ubostwo nie koniecznie. Chyba że mentalne. Docenimy rolników gdy już ich nie będzie. Nasze wnuki krowe będą oglądać w zoo.

  • Też to egzekwuje jeżdżąc rowerem czy na rolkach sam też tak zanieczyszczając jezdnię, ale wystarczy szufla i szeroka miotła drogowa i albo samemu lub ktoś do pomocy, nie wspomnę o oczyszczaniu opon przez rozpędzenie się na drodze gruntownej ( w koparkach kołowych podnosi się ! I włącza max. napęd ! )

  • Drogi rolniku gospodarzu jak zapewne wiesz samochody specjalistyczne jak ascenizacyjne które wybierają nieczystości mają na swoim wyposażeniu myjki ciśnieniowe. Więc wy rolnicy nie wiezdzacie na działkę o 10 arach tylko pracujecie przy hektarach. Proponuję podpiąć beczkowóz który jest wykorzystywany do celów wiadomo jakich w gospodarstwach i po wyjeździe i skończeniu prac polowych umyć pojazd żeby nue było nie porozumień na drogach publicznych. Tak robi się w krajach Europy Zachodniej. Nie dopuszczalny jest wyjazd na drogę zabrudzonymi maszynami. A w niektórych krajach Europy jest nawet godzinowy wiąże maszyn rolniczych na drogi publiczne. Pozdrawiam rolników.

  • I bardzo dobrze a co nas kierowców to interesuje ? Chciało się blokować drogi i nam utrudniać życie , to nikt nie będzie teraz współczuć. Szczoty i jechać

  • Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury piszesz kolego .Nie czyścisz bo ci się nie chce , z tego nie masz pieniędzy a że ktoś może się zabić przez ten syf co zostawiasz cię nie interesuje.
   Na zachodzie rolnicy zawsze ogarną z błota i nie tylko , ale oni są bardziej inteligentni a nie tak jak wy -PROSTACY od PŁUGA.

  • Kierowca samochodu ciężarowego w zimie też jest zobowiązany do oczyszczania dachu naczepy z lodu i śniegu.(mimo że nie ma do tego warunków) za nie oczyszczanie jest mandat karny.Więc dlaczego rolnik nie może czyścić kół i rozrzutnika z pozostałości obornika mimo że nie musi wchodzić na wysokość i może to zrobić z ziemi zwykłą szczotą ?
   Trzeba wyposażyć się w sprzęt do czyszczenia

  • Drodzy rolnicy wystarczy użyć internetu i zobaczyć jak w innych krajach sami rolnicy oczyszczają pojazdy z błota przed wyjazdem na drogę publiczna. Jednak znakomita większość z was jest leniami i abnegatami i dlatego nie chce się wam oczyścić pojazdu.A wymówki zawsze znajdziecie.

  • A kogo to obchodzi, jak i czym wyczyścisz sobie sprzęt rolniczy przed wjazdem na jezdnię? Nie masz prawa jest zanieczyścić i tyle. Możesz nawet szczoteczką do zębów

  • Kolejne nękanie Polaków tymi absurdalnymi przepisami. Mieszkam w mieście a doskonale rozumiem rolników. Czas nam wszystkim wyjść z tej unii. Pozdrawiam
   M

 2. Regularnie jeżdżę po drogach wiejskich i jak długo źyję widziałem 2 razy jak rolnicy sprzątali drogę. Nie sprzątali po pracach w polu ale po pracach budowlanych. Można się zabić jak na glinę wywiezioną z pola i wprasowaną w jezdnię spadnie deszcz. Ale kogo to obchodzi przecież żywią i bronią i wszystko im się należy.

 3. Jak to zwykle w Polsce, poziom dyskusji
  „bardzo wysoki”. Nawet nie wiadomo, jak to skomentować. Ale drogę, kochani rolnicy, trzeba po sobie oczyścić. Sam jestem rolnikiem i instruuję swoich pracowników, co
  robić by nie zanieczyszczać dróg, a jeśli do tego dojdzie sprzątamy, bo pozostawienie gruntu czy obornika stwarza niebezpieczeństwo dla innych. O tym wszyscy wiedzą, ale u nas trudno o kulturę, jak widać, zarówno wśród wielu rolników, ale w nie mniejszym stopniu pośród komentujących. Ot, taka polska tradycja.

 4. Bez spiec i wulgaryzmów,które nic nie wnoszą .Jedna i druga strona ma rację .Ciężko jest nie nawiesc a czasami wrecz nie możliwe ,ale można na ile się da sprzątnąć , wielokrotnie zagraża wręcz życiu ,jeżeli jest to droga na której można jechać co najmniej te 90 na godzinę wjeżdżając w taki odcinek jest jak lód .

 5. slabe te kary ja bym dawal po 10K kary i te pier…. jak mam umyc opone wystarczy kupic zamiatarke do ciagnika lub co kolwiek a nie swiete krowy na paliwo daj na nawoz daj na ziarno daj na ciagnik daj i za zboze zaplac duuuuuzo bo ja w polu robie żenada polecam podpisac umowe z niemcem na kukurydze bo przeciez ona malo skladnikow wyciaga z ziemi a nie.iec ojro placi i wynajac pole na kiszonke mozna

  • ??? Ty tak poważnie??? Ludzie przecież kara za stworzenie niebezpiecznych sytuacji nie jest za to że wywozisz swoje błoto czy swój obornik… To jest kara za zabrudzenie drogi publicznej!!!!!

 6. Witam , mieszkam na wsi i mam gospodarstwo i w wkurza mnie to, że jeden moze po sobie posprzątać, a drugi i następny udaje , że to nie jego i to nie on tu był. Nie mówię , że trzeba od razu sprzątać po każdym wyjeździe z pola, ale na koniec posprzątać, i nikt do nikogo nie miał by pretensji i nikt z nikim by się nie kłócił i kablował….

  • Prawdziwy rolnik nie ma problemu z zadbaniem o swoje gospodarstwo jak i o dobro społeczne w tym przypadku drogi dojazdowe. Jedynie te pseudo baory w tych pięknych ciągniczkach jak mu zwrócisz uwagę to się z Ciebie śmieje albo puka się w głowę. Nie oszukujmy się w dużym stopniu jest to kwestia wychowania. Dlatego w dzisiejszych czasach przy dostępie telefonów z kamerami nagrywać brudasów i tablice rejestracyjne by później przedstawić nagrania odpowiednim organom i karać a nóż jeden na dziesięciu zacznie myśleć nie tylko o sobie????

 7. Przykro czytać jak jadą po Nas rolnikach , bo drogi zablokowali . A no blokowali ale i za Was żeby rolnictwo z Polsce nie zostało zniszczone, żebyście mieli co jeść, chleb, mąka, jabłko, ziemniaki mogła bym wymieniać i wymieniać . Ze dotacje bierzemy, a wiecie ile za nawozy płacimy? Ile włożymy w zasianie a po ile sprzedajemy ziarno ? Wy Mieszczanie , zacznijcie inwestować w drukarki 3d i zacznijcie drukować i wpieprzać bo z głodu poumieracie

  • Do Agi : Przeżyłem ponad 70 lat. Odkąd pamiętam rolnikom nie opłacało się. Nowe domy, samochody , maszyny to chyba za pieniądze ze sprzedanych butelek. Pamiętam okres studiòw : punkty za pochodzenie, drogie ciuchy pieniądze na imprezy. Piszę o biednych dzieciach rolników . Niewiele się zmieniło. Nie ma przymusu uprawiania ziemi, jeśli ktoś nie chce lub nie potrafi. Można zmienić zajęcie.

 8. A wystarczy że taki rolnik zakupi sobie mobilną myjkę ciśnieniową i za każdym razem zanim wyjedzie z pola oplucze ciągnik z narzędziem i byłby spokój. Najprostsza myjka spalinowa że zbiornikiem na wodę 120 litrów to koszt 3000 zł na naszym rodzimym internetowym portalu zakupowym. Więc koszt 2 mandatów i masz sprzęt i zachowujesz się jak profesjonalista. Pozdrawiam wszystkich nieprofesjonalistów.

  • O tak panie 120 litrów na obmycie sprzętu z gliny. Ostatnio myłem myjką i 600 litrów nie starczyło . Ale cóż 2 problem przecież woda się marnuje nie ? Ma być ekologicznie wody marnować nie wolno ….

 9. Biorą dotacje na maszyny.
  Kupują wypasione fury
  Niech zainwestują w zamiatarkę czołową do traktora i po sprawie
  Stać na drogie auta to i na to też 🫣

 10. W takim razie jak samochodem ktoś wyjedzie z podwórka i błota naniesie też niech zapie***la że szczotą, auta też brudzą, nie tylko rolnicy traktorami.

 11. U nas cała wies ma problem z jednym flejtuchem który nie dość że zostawia bagno na drodze to jeszcze teraz podniósł poziom podwórka i gnojowke mamy na drodze asfaltowej.

 12. Przepisy są ale nikt ich nie egzekwuje
  W latach 90 podczas pobytu na północy Niemiec, widziałem jak to robią, utwardzony plac na polu i czyszczenie kół. Również na Słowacji w zachodnich Tatrach widziałem jak kierowcy samochodów załadowanych dłużycą po wyjeździe z lasu zamiatali drogę

 13. Cieszę się że w końcu ktoś ten temat poruszył. Jestem ze wsi, syn śp. rolnika, z wykształcenia rolnik, ale nie praktykuje gdy wykonuje inny zawód. Rolnik powinien dbać o porządek nie tylko w swoim obejściu ale też po wyjeździe z pola. Są specjalne maszyny do sprzątania dróg, można wyczyścić sprzęt przed wyjazdem na drogę a nie z całą zawartością na nią wyjeżdżać. Nie raz byłem zirytowany postępowaniem rolników, a nie widziałem żeby którykolwiek kiedykolwiek posprzątał zabrudzona przez swój sprzęt drogę. Skoro idzie wszystko do przodu to i taki rolnik również powinien zadbać o ta konkretna sprawę i tak zorganizować pracę żeby zostawić porządek na drodze. Pzdr

 14. Przepus z art 91 KW musi byc egzekwowany z cala surowością i sranwcxoscią bez poblażania,ike wyoadków orzez niechlujstwo rolnikow sie zdarzylo to można w statystykach poxxukac.Niemcy daja radę i my musimy i nie ma zmiluj sie .

 15. No, w końcu, weźcie się wreszcie za tych chamów, brudasów, debili, którzy brudzą nawierzchnię polskich dróg. Tzw.rolnik, niech przed wjazdem na szosę oczyści z błota i gnoju swój bardzo drogi ciągnik kupiony za unijne pieniądze i pieniądze nas wszystkich. Nauczcie bydło porządku.

 16. Wszystko proste jak popatrzymy z boku jak pracujesz sam z niczym się nie wyrabiasz w nocy kończysz i jeszcze błota na oponach szukaj bo pola w kawałkach i 20 razy na jezdnię musisz wyjechac i gdzie ta myjkę z wodą wozić jak już ciągnik w sprzęt po zapinany mam

 17. Byłam na wczasach w Belgii na wsi
  Na ulicach było dużo zanieczyszczeń po zwierzętach i nikt nie robił wokół tego szumu- naturalny nawóz roztrząsany po polach i tyle

 18. Moja zona prowadzila zakład fryzjerski przez 40 lat i nigdy nie miała żadnych dotacj ponadto placiła Zus za miesiąc tyle co rolnik przez pół roku.Jej emerytura jest niewiele większa od tej z Krusu.Nie wiem czy wiesz ze Krus jest dotowany przez platników Zus.

 19. W Polsce brakuje wzajemnego szacunku. Wynika to z tego, że prawo nie jest przestrzegane. Nie przestrzega się zasad współżycia społecznego. Wójtowie gmin nie chcą się narażać i tak to wygląda zarządzanie naszym państwem. Przepisy prawa nie mogą być martwe i dziurawe – prowadzi to do anarchii i upadku społecznego.
  Zacznijmy się wzajemnie szanować i działać, a nie tylko plotkować i obrażać się!!!
  Pozdrawiam i proszę się zastanowić, każdy nad swoim postępowaniem. Tylko od nas zależy, czy będziemy szanowani przez ludzi rozumnych i mających szacunek przede wszystkim do samego siebie.
  Życzę dużo zdrowia i wytrwałości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics