Jakie świadczenia z KRUS może otrzymać rolnik ze stwierdzoną chorobą zawodową?

Podstawą do ubiegania się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników przysługujące w związku z chorobą zawodową jest prawomocna decyzja państwowego inspektora sanitarnego o stwierdzeniu choroby zawodowej.

Do świadczeń, które KRUS może przyznać ubezpieczonym rolnikom i domownikom w przypadku stwierdzenia choroby zawodowej zaliczamy zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy za każdy dzień niezdolności trwającej nieprzerwanie co najmniej 30 dni i nie dłużej niż 180 dni, zasiłek chorobowy w tak zwanym przedłużonym okresie za okres niezbędny do przywrócenia, zdolności do pracy jednak nie dłużej niż za kolejne 360 dni.

Od 1 stycznia 2022 r. jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej wynosi 1.033 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. O wysokości jednorazowego odszkodowania decyduje data wydania ostatecznej decyzji przyznającej to świadczenie.

Gwałtowne spadki cen mleka. Mali producenci na skraju bankructwa!

Warunkiem przyznania jednorazowego odszkodowania, renty rolniczej lub dodatku pielęgnacyjnego w związku ze stwierdzeniem rolniczej choroby zawodowej jest posiadanie orzeczenia lekarza rzeczoznawcy kasy lub komisji lekarskiej kasy stwierdzające, że uszczerbek na zdrowiu ubezpieczonego ma związek z chorobą zawodową w przypadku jednorazowego odszkodowania lub całkowita niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym, powstała w związku z chorobą zawodową w przypadku renty rolniczej lub też niezdolność do samodzielnej egzystencji, powstała w związku z chorobą zawodową, w przypadku dodatku pielęgnacyjnego.

Żródło: KRUS

 

 

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics