Jest oficjalna zgoda na nawożenie azotem od 15 lutego!

Dzień przed, ale jest! Minister rolnictwa poinformował właśnie, że rząd dał zielone światło na stosowanie nawozów azotowych od 15 lutego.


– Zgodnie z moją obietnicą, uwzględniając nietypowe warunki pogodowe Rada Ministrów podjęła decyzję o wyrażeniu zgody na stosowanie nawozów od 15 lutego. Dotrzymujemy słowa! – poinformował przed chwilą minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na Twitterze.


– Konieczność zmiany wiosennego terminu nawożenia w tym roku wynika z panujących aktualnie warunków pogodowych, które spowodowały, że uprawy ozime nie weszły w stan głębokiego spoczynku i cały czas są w stanie powolnej wegetacji pobierając azot z gleby, co prowadzi do zmniejszenia zdolności roślin do szybkiego wejścia w okres intensywnego wzrostu i rozwoju wiosną – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”.

Ardanowski: przeciągnie terminu wiosennej dawki azotu byłoby absolutnie nieuzasadnione

Kilka dni temu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił w rozmowie z nami, że na posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek 11 lutego rząd zajmie się rozporządzeniem, które umożliwi wiosenne stosowanie nawozów azotowych od 15 lutego. Tak też się stało, chociaż z na oficjalne ogłoszenie decyzji musieliśmy czekać trzy dni.

– Warunki pogodowe w tym roku są absolutnie niestandardowe i nietypowe. Praktycznie na większości terenów kraju nie było żadnej zimy, wegetacja trwa, rośliny zaczynają wykazywać objawy niedoboru składników pokarmowych i przeciągnie terminu wiosennej dawki azotu byłoby absolutnie nieuzasadnione. Zostały więc wysłane wnioski do Komisji Europejskiej. Rada Ministrów zajmie się tym w przyszłym tygodniu, tak żeby zdążyć z terminem wysiewu od 15 lutego. (…) Argumenty Polski są tak oczywiste, że nie obawiam się sankcji ze strony KE – mówił w rozmowie z nami minister Ardanowski.

Minister rolnictwa podkreślił, że zmiana terminu będzie dotyczyć tylko tego roku. Ma jednak zamiar wnioskować do KE, żeby wprowadzić bardziej elastyczny mechanizm stosowania nawozów w kolejnych latach.

Myślę o tym, żeby np. podzielić Polskę na kilka stref w zależności od okresu wegetacji – powiedział nam minister.

Problem z nawozami nie tylko na wiosnę

Rolnicy zwracają jednak uwagę, że nie tylko termin wiosenny jest niedopasowany do warunków pogodowych. Również jesienne terminy często uniemożliwiają zastosowanie nawozów mineralnych, naturalnych, płynnych i stałych. Ich zdaniem o terminach nawożenia powinna decydować pogoda, a nie przepisy.

W ostatnich latach powtarzają się duże braki wilgoci w glebie także jesienią, a to sprawia, że zastosowanie nawozów mineralnych, naturalnych, płynnych i stałych w określonych przepisami terminach często jest niemożliwe. Dlatego wystąpiliśmy do unijnego komisarza ds. rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego, by sztywne daty aplikacji nawozów usunąć z przepisów i uczynić je bardziej elastyczne, np. jeśli gleba nie będzie zamarznięta i nie będzie śniegu – mówi w rozmowie z nami Marian Sikora, Przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych

Zgodnie z obowiązującym od 2018 r. programem azotowym, wiosenna aplikacja nawozów azotowych możliwa jest od 1 marca. Natomiast jesienią, w zależności od położenia gospodarstwa, nawozy można stosować do 15, 20 lub 25 października.

Kamila Szałaj, fot. Kverneland

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zmiana przepisów UE dotyczących nazw napojów spirytusowych

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadza m.in. zmianę w unijnych przepisach dotyczących napojów spirytusowych. Nowe przepisy wprowadzają definicje napojów spirytusowych, które będą mogły być...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics