JPK_VAT już od 1 stycznia. Zmiany obejmą wielu rolników

1 stycznia 2018 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zmiany obejmą wielu rolników.

Od nowego roku zmiany czekają podatników VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, a ich obroty nie przekroczyły 2 mln euro i zatrudniają mniej niż 10 osób.

Dotyczy to również rolników – czynnych zarejestrowanych podatników VAT. Będą oni mieli obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT, a rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Dotyczy to również rolnika, który jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Na przykład Izba Administracji Skarbowej (KAS) w Białymstoku szacuje, że wśród blisko 40 tys. mikroprzedsiębiorców z województwa podlaskiego, którzy od 1 stycznia 2018 r. dołączą do grona podatników VAT, zobowiązanych do przesyłania plików JPK_VAT, będzie wielu rolników indywidualnych.

– W województwie podlaskim jedną z ważniejszych grup mikroprzedsiębiorców są rolnicy. Ci z nich, którzy spełniają powyższą definicję mikroprzedsiębiorcy, powinni przygotować się na czekające od nowego roku zmiany w zakresie przygotowywania i przesyłania plików JPK_VAT. Z naszych informacji wynika, że nadal bardzo wielu rolników, nie ma takiej świadomości – informowała pod koniec listopada Izba.

Czym jest JPK_VAT?

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Gdzie szukać informacji?

Niezbędne informacje dotyczące JPK_VAT rolnicy mogą uzyskać w swoich urzędach skarbowych, a także w serwisie www.jpk.mf.gov.pl, skąd można pobrać bezpłatną aplikację.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Ministerstwo Finansów

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ważna informacja dla Wnioskodawców programu Fundusze Europejskie

Informujemy o konieczności wskazania „osoby uprawnionej zarządzającej projektem” w celu zawarcia umowy o dofinansowanie. System teleinformatyczny CST2021 – który wspiera wdrażanie programu Fundusze Europejskie...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics