JPK_VAT już od 1 stycznia. Zmiany obejmą wielu rolników

1 stycznia 2018 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego. Zmiany obejmą wielu rolników.

Od nowego roku zmiany czekają podatników VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, a ich obroty nie przekroczyły 2 mln euro i zatrudniają mniej niż 10 osób.

Dotyczy to również rolników – czynnych zarejestrowanych podatników VAT. Będą oni mieli obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT, a rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). Dotyczy to również rolnika, który jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Na przykład Izba Administracji Skarbowej (KAS) w Białymstoku szacuje, że wśród blisko 40 tys. mikroprzedsiębiorców z województwa podlaskiego, którzy od 1 stycznia 2018 r. dołączą do grona podatników VAT, zobowiązanych do przesyłania plików JPK_VAT, będzie wielu rolników indywidualnych.

– W województwie podlaskim jedną z ważniejszych grup mikroprzedsiębiorców są rolnicy. Ci z nich, którzy spełniają powyższą definicję mikroprzedsiębiorcy, powinni przygotować się na czekające od nowego roku zmiany w zakresie przygotowywania i przesyłania plików JPK_VAT. Z naszych informacji wynika, że nadal bardzo wielu rolników, nie ma takiej świadomości – informowała pod koniec listopada Izba.

Czym jest JPK_VAT?

JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej, w określonym układzie i formacie, do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

Gdzie szukać informacji?

Niezbędne informacje dotyczące JPK_VAT rolnicy mogą uzyskać w swoich urzędach skarbowych, a także w serwisie www.jpk.mf.gov.pl, skąd można pobrać bezpłatną aplikację.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Ministerstwo Finansów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here