Komisja Europejska: możliwe zniesienie strefy niebieskiej już po 3 miesiącach

Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła z pismem do Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia obszaru i czasu trwania strefy niebieskiej ustanowionej decyzją Komisji po wybuchu ogniska ASF w Więckowicach.

Swoją sytuację argumentowali tak: “Chcielibyśmy prosić o podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu zaoszczędzenia produkcji trzody chlewnej i dochodów gospodarstw wielu niezależnych gospodarstw rodzinnych w części Wielkopolski, w której nałożyłeś teraz niebieską strefę. Nie rozumiemy, dlaczego niebieska strefa narzucona przez komisję UE jest znacznie większa i narzucona przez dłuższy czas niż obszary niebezpieczne wdrażane przez polskie władze. Naszym zdaniem nie ma powodu, aby rozszerzać niebieską strefę na dłużej, ponieważ nie ma ryzyka, że ASF będzie pochodzić od dzików”.

Minister rolnictwa zapewnia, że ASF w Polsce jest pod kontrolą!

Komisja Europejska odpowiedziała

Wczoraj do Wielkopolskiej Izby Rolniczej dotarła odpowiedź Komisji  Europejskiej. Z informacji przedstawionych przez Komisję Europejską wynika, że zniesienie tej strefy będzie możliwe już po 3 miesiącach na podstawie dobrze udokumentowanego wniosku polskich władz weterynaryjnych. Komisja zwraca również uwagę, że dzięki stosowaniu restrykcji na określonych obszarach, pozostali rolnicy mogą swobodnie sprzedawać swoje tuczniki, a cała branża zarabiać.

To, zdaniem WIR jest przyczynek do zabezpieczenia środków na rekompensaty dla rolników objętych strefą niebieską. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy odpowiedź z Komisji. [ Pismo oryginalne ], [ Tłumaczenie pisma ].

Źródło: WIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 18 =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,873ObserwującyObserwuj
7,090SubskrybującySubskrybuj

Osobówką wjechał w pług podczepiony do ciągnika

W Pawłowicach na drodze DK-81 doszło do wypadku drogowego. Samochód osobowy marki Ford uderzył w pług podczepiony do ciągnika rolniczego. Poszkodowani trafili do Szpitala...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE