Krótkie łańcuchy dostaw – kiedy wnioski?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że od 29 marca do 12 maja będzie przyjmowała wnioski o pomoc w ramach działania „Współpraca” na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. O pomoc może ubiegać się grupa, w skład której musi wejść co najmniej 5 rolników. 

Krótkie łańcuchy dostaw - kiedy wnioski?
Krótkie łańcuchy dostaw – kiedy wnioski?

Pomoc proponowana przez ARiMR sfinansowano z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Aby otrzymać wsparcie każdy z rolników w grupie musi spełniać wymagania co do prowadzenia działalności:

 • w kierunku dostaw bezpośrednich, lub
 • przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej, lub
 • w ramach rolniczego handlu detalicznego, lub
 • działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej, lub
 • prowadzonej działalności gospodarczej, w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w dziale 10 i 11 Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Grupa EPI może posiadać zdolność prawną, a w przypadku gdy jej nie ma, działa na podstawie zawartej w formie pisemnej umowy spółki cywilnej albo innej umowy. Podmioty wchodzące w skład grupy deklarują wspólną realizację operacji, ubieganie się o przyznanie pomocy i mogą być reprezentowane w tym zakresie przez jednego przedstawiciela. Grupa taka musi mieć nadany numer identyfikacyjny w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności” – podaje ARiMR

Pomiędzy producentem a nabywcą może być tylko jeden pośrednik

W skład grup operacyjnych wchodzi niewielka liczba podmiotów gospodarczych, które współpracują ze sobą na lokalnych rynkach. Podmioty będą działać na jednym terenie i utworzą więzi społeczne między producentami, przetwórcami i konsumentami. Doprowadzi to do skrócenia łańcucha dostaw. W ten sposób towar szybciej trafia do konsumenta. Produkt będzie świeższy i tańszy, ponieważ  pomiędzy producentem a nabywcą może być tylko jeden pośrednik.

Pomoc można także uzyskać na utworzenie krótkiego łańcucha dostaw, np. poprzez metody organizacji produkcji, transportu lub marketingu produktów rolno-spożywczych. Może być ona przyznane m.in. na:

 • budowę, przebudowę lub remont obiektów lub infrastruktury,
 • zakup lub instalację nowych maszyn lub urządzeń – w tym środków transportu,
 • zakup lub instalację wyposażenia,
 • odpłatne korzystanie z maszyn, urządzeń, środków transportu, wyposażenia i nieruchomości w związku z realizacją operacji,
 • zakup środków produkcji
 • koszty ogólne i bieżące.

Od 11 marca ponowny nabór wniosków o rekompensaty za klęski żywiołowe i ASF

Pomoc można otrzymać tylko raz

Wsparcie przyznawane jest w formie płatności zryczałtowanej. Grupa rolników może otrzymać pomoc tylko raz.

Stawki pomocy:

 • 325 tys. zł, w przypadku gdy w ramach planowanej do realizacji operacji ma zostać zakupiony środek transportu,
 • 280 tys. zł w pozostałych przypadkach.

Budżet na to wsparcie wynosi ponad 23 mln zł.

W tym roku zmiany

W tym roku w ramach tego działania jest zmiana. Pomoc można uzyskać tylko na utworzenie krótkiego łańcucha dostaw. W ubiegłych latach zakres przyznawania wsparcia był szerszy.

Wnioski o wsparcie będzie przyjmować Centrala ARiMR. Możemy złożyć je osobiście, poprzez pełnomocnika, a także za pośrednictwem platformy ePUAP.

AM/Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

trzynaście − 10 =

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,873ObserwującyObserwuj
7,090SubskrybującySubskrybuj

Osobówką wjechał w pług podczepiony do ciągnika

W Pawłowicach na drodze DK-81 doszło do wypadku drogowego. Samochód osobowy marki Ford uderzył w pług podczepiony do ciągnika rolniczego. Poszkodowani trafili do Szpitala...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE