COVID-19 u norek: kredyt zamiast odszkodowania

Hodowcy zwierząt futerkowych, którzy musieli wybić swoje stada z powodu COVID-19 nie dostaną odszkodowania. Mogą jedynie starać się o kredyt.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wysłała pismo do Ministerstwa Rolnictwa w sprawie wprowadzenia zmian do przepisów jeśli chodzi o COVID-19 u norek. Samorządowcy chcą by choroba ta była zwalczana z urzędu, a hodowcy mieli możliwość otrzymania odszkodowania. 

COVID-19 u norek: kredyt zamiast odszkodowania
COVID-19 u norek: kredyt zamiast odszkodowania

Resort rolnictwa zaznacza, że zakażenie SARS-CoV-2 u norek jest nie tylko chorobą zakaźną zwierząt. Jest zoonozą (chorobą odzwierzęcą), stanowiącą w związku z tym zagrożenie zarówno dla zdrowia zwierząt.

W odniesieniu do odszkodowań za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej zauważyć należy, że ich przyznawanie nie jest generalną zasadą.  Ze środków budżetowych przeznaczonych dla Inspekcji Weterynaryjnej na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, pokrywamy koszty: zabicia norek, unieszkodliwienia ich zwłok, unieszkodliwienia paszy i oczyszczania i dezynfekcji gospodarstwa, a także odszkodowania za zniszczoną paszę oraz – ewentualnie – za zniszczony sprzęt, który nie może być poddany odkażaniu” – czytamy w uzasadnieniu MRiRW.

Dla poszkodowanych rolników ministerstwo proponuje kredyty z dopłatą państwa

Ministerstwo Rolnictwa zapewnia, ze poszkodowani rolnicy mogą liczyć na dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19.  Dla nich także resort przewiduje uproszczone postępowanie o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19.

Dla rolników dostępne są kredyty obrotowe odnawialne lub nieodnawialne z dopłatami do oprocentowania. Pomoc w formie dopłat będzie udzielana w celu zapewnienia płynności finansowej utraconej lub zagrożonej utratą w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Kredyty zostaną udzielone na warunkach komercyjnych. Funduszu Dopłat do Oprocentowania gwarantuje następujące stawki:
– 2 % w przypadku mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców,
– 1 % w przypadku dużych przedsiębiorców.

Czy człowiek zakaził norki czy norki – człowieka?

Lista banków, które podejmą się kredytowania znajduje się na stronie:  https://www.bgk.pl

Kredyty obrotowe na finansowanie bieżącej działalności

W ramach Funduszu Gwarancji Rolnych uruchomiono pomoc w sektorze rolnym i przetwórstwie rolno-spożywczym. Wsparcie dostępne jest w formie kredytów obrotowych na finansowanie bieżącej działalności z dopłatami do oprocentowania i z gwarancją ich spłaty. Dzięki gwarancji kredyty udzielają banki współpracujące z BGK” – podkreśla MRiRW.

Dopłaty do oprocentowania kredytów obowiązują przez 12 miesięcy w wysokości 2% w skali roku. Obowiązuje także gwarancja ich spłaty na okres:
– 39 miesięcy (okres spłaty kredytu 36 miesięcy + dodatkowe 3 miesiące) dla kredytu odnawialnego,
– 51 miesięcy (okres spłaty kredytu 48 miesięcy + dodatkowe 3 miesiące) dla kredytu nieodnawialnego.

Wszelkie formalności dotyczące kredytów z gwarancją i dopłatą do oprocentowania z Funduszu Gwarancji Rolnych realizują banki: Alior Bank S.A., Bank Pocztowy S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, BNP Paribas Bank Polska S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A., mBank S.A., SGB-Bank S.A. oraz Warmińsko-Mazurski Bank Spółdzielczy.

AM/Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

dwa × 5 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,942ObserwującyObserwuj
6,510SubskrybującySubskrybuj

ASF pustoszy małe hodowle

Afrykański Pomór Świń zaczął atakować małe gospodarstwa. W trzech nowo potwierdzonych ogniskach zutylizowano 64 świnie.  Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 37-39 ogniska afrykańskiego pomoru...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE