KRUS podsumowała 30 lat działalności

10 grudnia 2021 r. w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się konferencja z okazji Jubileuszu 30-lecia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Całoroczne obchody odbywały się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

KRUS podsumowała 30 lat działalności
KRUS podsumowała 30 lat działalności

W jubileuszowej konferencji, poza liczną reprezentacją przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Prezes KRUS dr Aleksandrą Hadzik oraz Zastępcą Prezesa KRUS Moniką Rzepecką na czele, wzięło udział wielu zaproszonych gości: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, a także wielu przedstawicieli polskich i europejskich instytucji związanych z rolnictwem oraz sektorem ubezpieczeniowym. Odtworzono także nagranie z gratulacjami przesłane przez Komisarza Unii Europejskiej ds. Rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

Minister rolnictwa pogratulował sukcesów

Wicepremier Henryk Kowalczyk pogratulował Kasie sukcesów nie tylko w dziedzinie ubezpieczeń, ale także podkreślił znaczenie licznych działań prewencyjnych Kasy dla podnoszenia poziomu bezpieczeństwa życia i pracy w gospodarstwach rolniczych. Prewencja to szczególne powołanie KRUS i muszę przyznać, że jest realizowane z pasją i pomysłowością. Codzienny kontakt pracowników KRUS z rolnikami, polegający na prowadzeniu szkoleń, doradzaniu, przekazywaniu wiedzy na temat najnowszych środków bezpieczeństwa, to praca godna podziwu, ale też wymierna, o czym świadczą spadające z roku na rok wskaźniki wypadkowości w rolnictwie. Efekt tych działań to 80-procentowy spadek liczby zgłaszanych wypadków, a także znaczne zmniejszenie się liczby wypadków śmiertelnych – podkreślił Wicepremier Kowalczyk.

List gratulacyjny w imieniu Prezydenta RP odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

List gratulacyjny w imieniu Prezydenta RP odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.
List gratulacyjny w imieniu Prezydenta RP odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Fot.: FB KRUS

Następnie przemawiała Prezes Aleksandra Hadzik, która przypomniała, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego powstała w 1991 roku jako odpowiedź na potrzeby polskiego rolnictwa, stając się zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników gwarantem zabezpieczenia socjalnego, ale również systemem świadczeń wspierającym rolniczą codzienność. (…) po raz pierwszy w historii polscy rolnicy uzyskali własny system emerytalno-rentowy uwzględniający ich podmiotowość.

Wręczono odznaczenia państwowe

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczeń państwowych przez Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Derę szczególnie zasłużonym pracownikom Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w tym m.in. Złotego Krzyża Zasługi Prezes KRUS Aleksandrze Hadzik. Wielu pracowników odznaczonych Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi pracuje w Kasie niemal od początku jej istnienia. Prezes Hadzik przyznała, że pracownicy budujący Kasę od podstaw wspominani są dziś jako prawdziwi pionierzy. W większości odeszli już na zasłużone emerytury, ale przekazali swoim następcom zaangażowanie i poczucie wartości wykonywanej pracy.

Dwa panele dyskusyjne

Podczas konferencji odbyły się także dwa panele dyskusyjne. Panel krajowy, moderowany przez prof. dr hab. Mariana Podstawkę, Dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Członka Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP, w którym prelegentami byli: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik, Członek Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski oraz przedstawiciel Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników Jacek Adamczuk, poświęcony był zmianom w systemie ubezpieczenia społecznego rolników.

Panel międzynarodowy prowadzony przez dr Ericha Kocha, Dyrektora Pionu ds. Administracji i Komunikacji SVLFG, w którym wzięli udział przedstawiciele europejskich instytucji związanych z sektorem ubezpieczeń rolniczych m.in. Prezes Zarządu niemieckiej instytucji Ubezpieczeniowej na rzecz Rolnictwa, Leśnictwa i Ogrodnictwa (SVLFG) Arnd Spahn, Prezes fińskiego Zakładu Ubezpieczenia Społecznego Rolników (Mela) Päivi Huotari, dotyczył zachowania odrębnego systemu ubezpieczenia społecznego rolników.
 

Źródło: KRUS

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Złagodzenie ustawy antywiatrakowej

5 lipca br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw. Prace nad liberalizacją tzw. ustawy antywiatrakowej...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,940ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE