Lider AGROunii buduje nową partię polityczną

Lider ruchu rolników AGROunia Michał Kołodziejczak poinformował, że założył nową partię Prawda. Zapowiedział, że jego ugrupowanie wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych, a także że liczy na dwucyfrowy wynik. Zapewnił przy tym, że AGROunia pod nowym kierownictwem pozostanie Ogólnopolskim Ruchem Rolników.

AGROunia, Michał Kołodziejczak, Prawda

“Nadchodzi #Prawda. Idziemy po Polskę. Tylko nowe elity są gwarantem rozwoju” – brzmi pierwszy tweet nowego ugrupowania.

Prawda zamierza osiągnąć dwucyfrowy wynik w jesiennych wyborach

“Chcemy być game changerem, chcemy zrobić zmiany. I wiemy, że do tego dzisiaj nie potrzeba 30 proc. Na jaki wynik liczymy? Byłbym zadowolony, gdyby był to wynik dwucyfrowy” – oświadczył Michał Kołodziejczak w sobotę (15 czerwca) w Radiu ZET.

“Gdybyśmy szli po 3 proc., powielalibyśmy błąd wielu partii politycznych, których głównym celem jest przeżycie” – ocenił lider nowej partii. Przyznał jednak, że Prawdzie trudno byłby dzisiaj przejąć większość władzy. “Byłoby nam trudno to zrobić, bo faktycznie podział polityczny jest taki, jak widzimy – sondaże pokazują jasno” – dodał Kołodziejczak zastrzegając, że środowisko rolnicze nie zamierza wchodzić do wielkiej polityki dla zabawy.

Zagrożenie dla PSL?

Lider Prawdy potwierdził w Radiu ZET, że nowe ugrupowanie największym zagrożeniem powinno być dla Polskiego Stronnictwa Ludowego. “My ludzi z PSL zapraszamy do nas” – oświadczył zastrzegając, że nie kieruje tego zaproszenia do aktualnego szefostwa ludowców. Pytany o rozmowy z szefem ludowców Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Kołodziejczak oświadczył, że „ciężko rozmawia się z osobami, które przybierają takie barwy, jakie akurat będą popularne – raz tęczowy, raz zielony”. “Takim kameleonom mówmy: nie, stop!” – podkreślił szef nowego ugrupowania politycznego rolników.

Nowa partia Prawda

Deklaracja partii zamieszczonej na stronie internetowej ugrupowania głosi: “Wszyscy chcemy `być` i zasługujemy, by `mieć`. Bezpieczeństwo, praca, zdrowie i dom to minimum egzystencji. Ciężko pracujemy, aby zaspokoić te podstawowe potrzeby, a prawda jest taka, że zasługujemy na więcej. Naszym zadaniem jest dopilnować utrzymania tego, co jest i zapracować na więcej. Tylko prawda w polityce to gwarantuje”.

W dokumencie zaznaczono, że Prawda zakłada konsolidację inicjatyw obywatelskich, dostrzegających potrzebę współtworzenia nowego ruchu politycznego. Według informacji na stronie, pierwszym etapem, polegającym na zapewnieniu komunikacji między różnymi grupami społecznymi, zrealizuje Fundacja AGROunia Michała Kołodziejczaka.

W Radiu ZET lider nowej partii powiedział w sobotę, że jego ugrupowanie chce walczyć o głosy nie tylko rolników, ale przede wszystkim ludzi pracujących i zarabiających, którzy – jego zdaniem – często są pomijani w polskiej polityce. “Jest to partia skierowana do wszystkich, szczególnie do tych, którzy nie chcą wchodzić na statek z rozbitkami (Grzegorza) Schetyny czy Kosiniaka-Kamysza” – oświadczył zapowiadając, że Prawda nie pozwoli, żeby tacy ludzie nadawali ton polskiej polityce – podkreślił szef nowej partii.

Apel na Facebooku

“Polska ?? potrzebuje nowych elit tam gdzie zapadają kluczowe decyzje o przyszłości naszego państwa. #Prawda jest odpowiedzią na zapotrzebowanie wielu grup społecznych i uczciwych ludzi, którzy dotąd nie posiadali swojej reprezentacji politycznej” – czytamy na facebooku nowej partii. “W życiu nadchodzą dni, kiedy trzeba podejmować kluczowe decyzje. Odwaga i honor to nasze wartości, które poprowadzą nas do odmiany sceny politycznej w Polsce. Liczymy na Twój współudział w projekcie ???❤️” – apelują założyciele nowej partii.

Chłopski przywódca i propagator polskiej żywności

Jeszcze na początku roku Kołodziejczak przekonywał, że celem ugrupowania, którego jest liderem (AGROunia) jest produkcja i dystrybucja w Polsce dobrej, zdrowej żywności krajowej produkcji.

W ostatnich miesiącach działacze AGROunii wielokrotnie organizowali blokady dróg i ulic, m.in. blokadę warszawskiego Placu Zawiszy, gdzie wysypywali jabłka w proteście przeciw  nieopłacalnym cenom ich skupu. W marcu, w stolicy, Lublinie i Poznaniu zorganizowali też akcję rozdawania jabłek.

Podczas swoich protestów AGROunia postulowała m.in. wprowadzenie embarga na rosyjski węgiel kamienny w odpowiedzi na wprowadzone przez Rosję ograniczenia w imporcie polskich owoców i warzyw. Domagała się również, aby w sieciach handlowych co najmniej połowa produktów pochodziła od polskich producentów rolnych.

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski już w połowie marca uznał, że AGROunia zaczyna wyglądać jak Samoobrona. “Tak to zaczyna wyglądać, także ze względu na metody, które ta organizacja przyjęła” – stwierdził w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Barbara Bodalska | EurActiv.pl, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,521ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

PAN: Wilków jest więcej, bo są chronione i ta ochrona jest naszym obowiązkiem

Wilków w Polsce przybyło, bo są pod ochroną od lat, szkody, które powodują nie upoważniają do drastycznych zmian w podejściu do ochrony wilka, a...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE