IUNG: susza rolnicza się pogłębia

Mimo ulewnych deszczy, na terenie Polski nadal występuje susza rolnicza. Największy deficyt wody występuje w centralnej i północnej części kraju – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Susza dotknęła głównie uprawy zbóż jarych i ozimych, truskawek i krzewów owocowych. 

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach właśnie opublikował trzeci w tym roku raport monitorujący suszę rolniczą. Wynika z niego, że od 11 kwietnia do 10 czerwca 2019 roku w Polsce wystąpiła susza rolnicza. Niedobory wody pojawiły się na terenie dziewięciu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, podlaskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskie. To o jedno województwo więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

Susza występuje przede wszystkim w takich uprawach, jak zboża jare i ozime oraz truskawki i krzewy owocowe.

Instytut poinformował, że w środkowej i północnej Polsce susza się nasiliła.

– Stwierdzamy również, że nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą, w poprzednim raporcie notowano ich 8, a w obecnym liczba ta wzrosła do 9. Natomiast na południu kraju zasoby wodne są w dalszym ciągu bardzo duże, powodujące wystąpienie nadmiaru wody dla roślin uprawnych – wskazał IUNG.

Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here