Łotwa wprowadziła zakaz importu rosyjskich i białoruskich produktów rolnych

Łotewski parlament zatwierdził zakaz importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi co najmniej do 2025 r., stając się pierwszym państwem UE, które zdecydowało się na taki krok.

Łotwa wprowadziła zakaz importu rosyjskich i białoruskich produktów rolnych

Pierwszy kraj w UE wprowadził zakaz importu z Rosji i Ukrainy

Wczoraj (22 lutego) łotewski parlament – Saeima – zatwierdził w dwóch czytaniach zakaz importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi na, stając się tym samym pierwszym krajem UE, który wprowadził taki zakaz. 

Po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. UE nałożyła sankcje gospodarcze na Rosję, ale produkty spożywcze zostały z nich wyłączone.

Dzięki dużej pojemności magazynowej zboża i wydajnej infrastrukturze portowej, kraje bałtyckie ostatecznie stały się centrum zboża z Rosji, której zbiory były w ostatnich latach wyjątkowe duże.

Jest to bardzo niepokojące dla łotewskich rolników, którzy w ciągu ostatnich kilku tygodni zorganizowali protesty, domagając się natychmiastowego zakazu importu żywności z Rosji i Białorusi, co poparł łotewski prezydent Edgars Rinkevics.

Według łotewskiego Ministerstwa Rolnictwa, w ciągu pierwszych 10 miesięcy ubiegłego roku import rosyjskich produktów rolnych i pasz dla zwierząt na Łotwę wyniósł 280 milionów euro, czyli 12 proc. całkowitego importu UE z Rosji, co plasuje Łotwę na drugim miejscu wśród państw członkowskich UE po Włoszech.

Według Komisji Europejskiej w 2023 r. łotewską granicę przekroczyło 360 tys. ton rosyjskich zbóż i 370 tys. ton nasion oleistych, w porównaniu do odpowiednio 102 tys. i 80 tys. ton w roku poprzednim.

Łotewski zakaz blokuje zatem import produktów rolnych i pasz dla zwierząt z Rosji i Białorusi, a także import produktów rolnych i pasz dla zwierząt pochodzących z Rosji lub Białorusi, ale importowanych z krajów trzecich do dnia 1 lipca 2025 r.

Rosyjskie i białoruskie produkty rolne i paszowe tylko w tranzycie

Rosyjskie i białoruskie produkty rolne i paszowe w tranzycie będą jednak nadal przewożone lub będą transportowane do innych krajów UE po odprawie celnej.

Zakaz pojawił się miesiąc po tym, jak łotewski minister rolnictwa Armands Krauze wezwał Unię Europejską i wszystkie państwa członkowskie do podjęcia „konkretnych i natychmiastowych” działań w celu nałożenia sankcji na import rosyjskiej żywności.

– W ubiegłym roku na Łotwę napłynęło tanie rosyjskie zboże, które poprzez nieuczciwą konkurencję odciąga łotewskie i inne unijne firmy od logistyki, portów, naszych własnych rynków i rynków eksportowych – powiedział Krauze.

Wraz z przegłosowaniem zakazu, łotewski rząd przedłoży parlamentowi do 1 marca 2025 r. sprawozdanie na temat wpływu tego zakazu na gospodarkę narodową oraz, w razie potrzeby, również wszelkie poprawki do przepisów regulacyjnych.

Autor Charles Szumski | EURACTIV.com | Tłumaczenie Krzysztof Ryncarz

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics