Maliny tańsze niż przed rokiem

– Ceny malin na początku sezonu skupowego są niższe niż w sezonie poprzednim. Wpływ ma na to prawdopodobnie wyższa podaż owoców – oceniają analitycy BGŻ BNP Paribas.

 

\"rolnictwo,

 

Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że przeciętna cena skupu malin do przetwórstwa w trzecim tygodniu czerwca (20-21.06) w kraju wynosiła 4,62-4,90 zł/kg w zależności od klasy, jakości owoców.

Dla porównania, w ubiegłym roku ceny malin w skupie na początku sezonu na przełomie czerwca i lipca kształtowały się na poziomie 5,30-5,80 zł/kg (ceny loca zakład).

Obecny poziom jest zatem niższy niż rok wcześniej, niemniej można określić go, jako stosunkowo wysoki. Średnio ceny na początku sezonu skupu w latach 2011-2014 były o ok. 18 proc. niższe niż w sezonie bieżącym – komentują eksperci banku.

Ich zdaniem na ceny w bieżącym sezonie wpływać może większa produkcja malin w kraju, która jest efektem odbudowania się produkcji po ubiegłorocznych nieudanych zbiorach, wynikających z suszy.

Według danych GUS, produkcja malin w ubiegłym roku obniżyła się o blisko jedną trzecią w stosunku do 2014 r.

– Trudno jest jednak oceniać, czy tegoroczna skala wzrostu zbiorów będzie duża – wyjaśniają analitycy BGŻ BNP Paribas.

GUS w maju br. wskazywał, że ubiegłoroczna susza wpłynęła niekorzystnie na stan plantacji malin, co może być czynnikiem działającym ujemnie na ich plonowanie. Istotna dla kształtowania się cen będzie również podaż owoców w innych krajach – głównie Serbii. Jednak jak wskazuje Food News oczekiwania, co do zbiorów w tym kraju w sezonie bieżącym są dobre (zbiory mogą ukształtować się powyżej średniej wieloletniej, choć mogą być niższe niż przed rokiem).

– Patrząc na relatywnie długi, w stosunku do innych owoców jagodowych, okres skupu malin, dynamika cen w kolejnych tygodniach jest trudna do przewidzenia, i uzależniona będzie od dalszego przebiegu warunków pogodowych. W sezonie poprzednim ceny skupu malin dość dynamicznie wzrastały, czego wynikiem była niższa od oczekiwanej, podaż na rynku krajowym – czytamy w raporcie BGŻ BNP Paribas.

Analitycy banku przypominają, że ceny malin jesiennych w ostatnim tygodniu września 2015 r. kształtowały się na poziomie przekraczającym 10 zł/kg – blisko dwukrotnie wyższym niż na początku sezonu skupu.

Z kolei ceny mrożonych malin na rynku europejskim w pierwszym i drugim kwartale br. notowały systematyczne spadki. Spowodowane były one w dużym stopniu perspektywą nadchodzacych zbiorów w Serbii i Polsce. Niską podaż na rynku europejskim kompensował również wyższy r/r import malin mrożonych z krajów pozaeuropejskich np. z Chin.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Michelle Tribe

Źródło: BGŻ BNP Paribas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here