“Minister Jurgiel bezradny”. Ludowcy pytają o rolnictwo

Szalejący ASF, obiecane dopłaty czy szkody łowieckie – to pytania, które posłowie PSL zadali ministrowi rolnictwa podczas informacji bieżącej w Sejmie.

rolnictwo, portal rolny, zysk rolnika, Władysław Kosiniak-Kamysz, PSL, ARiMR, Mirosław Maliszewski, dopłaty

– Wypunktowanie zaniedbań ministra Jurgiela podczas debaty o wotum nieufności nic nie dało. Nie wyciągnął pan wniosków, nie zajął się pan problemami polskiej wsi, sytuacja rolników się stale pogarsza – punktował ministra rolnictwa  Mirosław Maliszewski, poseł PSL.

Ludowcy ponownie przedstawili listę bolączek polskich rolników spowodowanych „fatalną polityką ministra rolnictwa”. Podczas informacji bieżącej na temat pogarszającej się sytuacji w rolnictwie – odbywającej się na wniosek PSL – posłowie zwracali uwagę na „kolejne obszary zaniedbań Krzysztofa Jurgiela”.

ASF za Wisłą

– ASF? Nie chcę się znęcać nad panem. Wiele zostało w tej izbie powiedziane, więc przejdę do konkretów: z 3 ognisk w 2014 r. doprowadził pan do 104 przypadków wystąpienia wirusa. Przekroczona została naturalna granica Wisły i zostały zaatakowane kolejne województwa. Co pan z tym robi? Nic – zwrócił uwagę Mirosław Maliszewski.

Co z wyrówaniem dopłat?

Ważną kwestią była obietnica wyborcza PiS dotycząca podwojenia unijnych dopłat.

– PSL wynegocjowało największy budżet z Unii Europejskiej dla polskich rolników w historii. Domagamy się podwojenia tych kwot. Natychmiast! Obiecaliście to i oszukaliście rodaków – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

3 proc. zamiast 70 proc.

Na kwestię tegorocznych wypłat dopłat zwróciła uwagę posłanka Urszula Pasławska z PSL.

– Mogą państwo wypłacać do 70 proc. zaliczek. Tymczasem rolnicy z Warmii i Mazur otrzymują 3-5 proc. kwot. – zauważyła. – Rolnicy pytają o obietnice dopłat z UE. Jakie kroki pan podjął w tej kwestii? Z kim chce pan budować sojusz w tej sprawie? – dopytywała posłanka PSL.
Głos zabrał też Mieczysław Kasprzak z PSL.

– Mówimy dziś o problemach, które zgłaszają do nas rolnicy. Nie możecie stale cofać się do Mieszka I i zwalać winę na poprzedników. Rządzicie już 2 lata! – zauważył poseł PSL. – Obiecywaliście podwojenie dopłat, a teraz mówicie… że to wina PSL. ASF? „Wiele robimy”? Skutki, liczą się skutki – zakończył.

Redakcja AgroNews, fot. PSL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here