Mszyce atakują buraki. Co robić?

Na plantacjach buraków cukrowych obserwuje się liczne naloty mszycy burakowej. Długotrwałe silne uszkadzanie młodych roślin może doprowadzić do obniżki plonów buraków o ponad 30%.

Mszyce atakują buraki. Co robić?

Szkody powstające w wyniku żerowania mszycy burakowej:

  • Bezpośrednie – wynikające z nakłuwania liści i wysysania soków roślinnych co skutkuje osłabieniem wzrostu, deformacjami i żółknięciem liści. Szczególnie podatne na uszkodzenia są plantacje nadmiernie nawożone azotem. Długotrwałe silne uszkadzanie młodych roślin może skutkować obniżką plonów o ponad 30%
  • Pośrednie – wynikające z przenoszenia wirusów powodujących choroby roślin np. nekrotycznej żółtaczki buraka czy łagodnej żółtaczki buraka. Ponadto na spadzi produkowanej przez mszyce rozwijają się grzyby sadzakowe ograniczając dostęp światła a tym samym fotosyntezę.

Należy na bieżąco lustrować plantacje oraz wykonać zabiegi zwalczające według potrzeby.

Próg szkodliwości dla mszycy burakowej wynosi co najmniej 15% zasiedlonych roślin lub 15 mszyc nieuskrzydlonych/roślinę, w przypadku zapobiegania chorobom wirusowym należy zwalczać już pierwsze uskrzydlone mszyce.

Środki systemiczne dedykowane do zwalczania mszyc w uprawie buraka cukrowego należy stosować solo w dodatkiem adiuwanta dedykowanego insektycydom. Stosowanie środków systemicznych w mieszaninach zbiornikowych z herbicydami, fungicydami, nawozami dolistnymi lub adiuwantem nie przeznaczonym do stosowania łącznie z insektycydami wpływa na obniżenie skuteczności zabiegu.

Źródło: LIZ

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics