Nasza wieprzowina, drób i owoce na chińskich stołach? Rozpoczęła się wizyta ministra rolnictwa w Chinach

– Jesteśmy zainteresowani możliwością wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny do Chin – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki podczas spotkania z wiceministrem rolnictwa Chińskiej Republiki Ludowej Yu-Xinrong. Polska delegacja ponowiła zaproszenie dla przedstawicieli chińskich służb weterynaryjnych do złożenia wizyty w naszym kraju w celu przeprowadzenia inspekcji działań podjętych przez polskie władze w celu kontroli oraz zwalczania ASF.

 

\"rolnictwo,

 

Minister Yu-Xinrong podkreślił, że dla strony chińskiej sprawa bezpieczeństwa żywności jest priorytetem. Polska w pełni rozumie takie stanowisko dlatego służby weterynaryjne na bieżąco informują stronę chińską o aktualnej sytuacji epizootycznej. Temat ASF jest omawiany podczas spotkań dwustronnych, zarówno na szczeblu eksperckim, jak i ministerialnym. Stronie chińskiej, już w listopadzie zeszłego roku, przekazano procedurę wznowienia eksportu wieprzowiny z zatwierdzonych zakładów mięsnych z uwzględnieniem badań w kierunku ASF. Podkreślamy, że polskie mięso jest bezpieczne, a wirus ASF nie rozprzestrzenia się poza strefę z ograniczeniami w woj. podlaskim.

Kolejnym tematem rozmów była sprawa zatwierdzenia uprawnień eksportowych dla nowych zakładów mięsa drobiowego. Obecnie takie uprawnienia posiada 7 firm, a kolejnych 13 jest zainteresowanych rozpoczęciem sprzedaży. Część z tych zakładów było już kontrolowanych w 2011 oraz 2012 r. i oczekują teraz ponownego audytu w celu oceny przeprowadzonych działań naprawczych. Polska delegacja potwierdziła zainteresowanie przyjęciem chińskich inspektorów. Dla branży drobiarskiej, która właśnie została pierwszym producentem w Unii Europejskiej (2,1 mln ton), to możliwość dalszej ekspansji oraz szerszego wejścia na trudny, ale za to najludniejszy rynek świata.

Poruszono również sprawę umożliwienia eksportu z Polski lotek (końcówek skrzydeł drobiowych) oraz mrożonych łap z drobiu grzebiącego. Towar ten na rynkach azjatyckich jest traktowany jako przysmak, podczas, gdy znalezienie nabywców np. w Europie, jest bardzo trudne.

Trzecim, po wieprzowinie i drobiu, ważnym tematem rozmów był rynek owoców. Po wprowadzeniu przez Federację Rosyjską embarga branża ta znalazła się w bardzo trudniej sytuacji, a szukanie alternatywnych rynków zbytu stało się priorytetem. Polska jest zainteresowana rozpoczęciem sprzedaży świeżych jabłek oraz rozszerzeniem listy eksportowanych mrożonych owoców i warzyw. W przypadku świeżych jabłek nasze starania o otwarcie rynku chińskiego trwają od sierpnia zeszłego roku, kiedy to na wniosek Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Chiny rozpoczęły tzw. procedurę analizy ryzyka. Chińskie władze obiecały nam priorytetową, trwającą 2 lata, weryfikację naszego wniosku. To specyfika rynków azjatyckich – gdzie jak uczy dotychczasowe doświadczenie z Japonią czy Singapurem – otwieranie rynku nigdy nie następowało w krótkim czasie. Mimo to strona polska cały czas liczy na jak najszybsze zakończenie procedur zatwierdzenia jabłek na rynek Chin.

Czytaj także:
Singapur znosi embargo na polską wieprzowinę. Mamy coraz większe szanse powrotu na azjatyckie rynki

Podczas rozmów poruszono również kwestie szerszego dostępu na chiński rynek polskich mrożonek. Obecnie do Chin można eksportować mrożone truskawki, czarne porzeczki i wiśnie. Teraz liczmy na szybkie otrzymanie chińskich kwestionariuszy, dzięki, którym będzie możliwy również eksport mrożonych jagód, malin, śliwek, agrestu, aronii, borówki wysokiej oraz czarnego bzu.

W drugim dniu wizyty w Chińskiej Republice Ludowej polska delegacja uda się do Chongqing, gdzie weźmie udział m.in. w „Pierwszym Seminarium Wysokiego Szczebla dot. Międzynarodowej Współpracy w zakresie Inspekcji i Kwarantanny Państw, położonych wzdłuż Nowego Jedwabnego Szlaku”.  Seminarium jest organizowane przez Generalny Urząd Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ), które w Chinach odpowiada za dostęp zagranicznej żywności na tamtejszy rynek.

Redakcja AgroNews, fot. MRIRW
Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,517ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE