Nie dla drobiu z Tajlandii i Brazylii

Ministerstwo Rolnictwa w ubiegłym tygodniu poinformowało, że po wielu latach starań polski drób będzie eksportowany do Chin. A my nie chcemy natomiast drobiu z Brazylii i Tajlandii.

„Hodowcy drobiu domagają się czasowego wstrzymania importu białego mięsa z Brazylii i Tajlandii. Ich zdaniem to najlepsza droga do wyjścia z zapaści, którą spowodowała niemiecka afera dioksynowa.

Eksport drobiu za 2010 rok przekroczył 400 tysięcy ton, a to aż o 30% więcej niż rok wcześniej. Niestety niemiecka afera dioksynowa nie tylko dała się we znaki hodowcom trzody chlewnej i zakładom mięsa czerwonego. Skutki spadku popytu, zwłaszcza z strony niemieckich odbiorców, odczuły także zakłady drobiarskie.

Rajmund Paczkowski, Krajowa Rada Drobiarstwa: Na pewno to jest główny rynek dla drobiu – około 40%, licząc w tym gęsi.

Ale przetwórcy drobiu na razie nie załamują rok. Początek roku, po okresie wzmożonego handlu bożonarodzeniowego, tradycyjnie jest trudny. Czy afera dioksynowa odbije się więc na wynikach eksportowych zakładów drobiarskich? – jeszcze nie wiadomo. Ale hodowcy drobiu już alarmują. Tu skutki skażenia pasz rakotwórczymi związkami są dużo większe. Rolnicy masowo ograniczają produkcję.

Andrzej Danielak, hodowca drobiu:
Chcielibyśmy czasowo zmniejszyć dostawy z zewnątrz Unii Europejskiej, na ten moment. I oczekujemy, że takie instrumenty zostaną użyte w Unii Europejskiej, by nie ponosić zupełnie niepotrzebnych strat.

Import mięsa drobiowego do UE odbywa się na podstawie kontyngentów taryfowych. Ich największymi beneficjantami są Brazylia i Tajlandia. Szacuje się, że tylko przez największy na świecie port W Rotterdamie co roku wpływa do Wspólnoty pół miliona ton drobiu” – poinformował Agrobiznes z dnia 9 lutego 2011 r.

Na rynku unijnym przy wprowadzaniu mięsa drobiowego do obrotu handlowego obowiązują następujące podstawowe zasady:

  • klasyfikacja mięsa drobiowego na klasy handlowe A i B, związana m.in. ze stopniem umięśnienia, otłuszczenia, uszkodzeniami tuszki, stłuczeniami, zabarwieniem itp. Klasyfikacja taka nie obowiązuje, gdy mięso dostarczane jest do zakładów dzielenia lub przetwórstwa,
     
  • wymogi termiczne w odniesieniu do mięsa drobiowego, dopuszczane są trzy stany termiczne: mięso schłodzone – świeże (o temperaturze od –2º do +4º), mrożone (do -12º) i głęboko mrożone (poniżej -18°), ponadto w zakładach dokonuje się taryfikacji mięsa mrożonego i głęboko mrożonego na klasy wagowe.

KURCZAKI – giełdy towarowe

ceny transakcyjne    

zł/kg

tuszki   5,30-5,40
ćwiartki  3,80-4,80
skrzydełka 3,60-4,50
filety  11,50-12,00

Redakcja AgroNews, fot. morguefile.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here