Nie tylko plony potrzebują ochrony!

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zajmuje się propagowaniem wśród rolników tematu ochrony osobistej. To właśnie bezpieczeństwu rolników podczas aplikacji środków ochrony roślin poświęcona jest kampania społeczna pod hasłem "Nie tylko plony potrzebują ochrony". 

 

\"\"

 

Podczas kampanii przeszkolonych zostało blisko 800 osób. Wśród uczestników szkoleń znaleźli się przede wszystkim trenerzy, instruktorzy, inspektorzy na co dzień pracujący z rolnikami. Kampania została objęta patronatem przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poszczególne zadania realizowane są we współpracy z inspektorami PIORIN i KRUS.

Badania przeprowadzone na grupie pilotażowej pokazały, że polscy rolnicy są świadomi potrzeby używania odzieży ochronnej. Często jednak teoretyczna znajomość tematu nie ma odzwierciedlenia w praktyce.  Zasady postępowania opracowane w ramach projektu Nie tylko plony potrzebują ochrony pozwalają wyeliminować ryzyko bezpośredniego kontaktu z substancjami zawartymi w środkach ochrony roślin.

Znajomość tych zasad jest niezwykle istotna w szczególności dla osób, które często wykonują zabiegi agrochemiczne.

Jedną z podstawowych zasad jest dokładna lektura etykiety-instrukcji środka ochrony roślin. Etykieta zawiera informacje o przeznaczeniu środka ale i informuje o niezbędnych środkach ostrożności podczas jego stosowania. Z pozoru zawsze identyczna, treść etykiety jednak ulega częstym zmianom, które mogą dotyczyć nawet aspektów tai ważnych jak dawkowanie środka.

Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać o założeniu odpowiedniej odzieży ochronnej. Podstawowe elementy stroju ochronnego to kombinezon, rękawice nitrylowe, półmaska, gogle, ekran ochronny, czapka z daszkiem i odpowiednie obuwie. Dobierając odzież ochronną proszę zwrócić uwagę na to czy jest oznaczona symbolem CE. Niebagatelne znaczenie ma to z jakiej tkaniny lub tworzywa została wyprodukowana odzież ochronna.

Przykładowo bardzo ważnym elementem stroju ochronnego są rękawice. Jednak do pracy ze środkami ochrony roślin nie nadają się rękawice z tworzyw, które mogą wchłaniać płyny. Dlatego zalecamy wszystkim operatorom używanie rękawic nitrylowych. Innym istotnym elementem jest kombinezon ochronny.

Pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego rozmiaru oraz o tym, że kombinezony jednorazowe, a te stanowią znakomitą większość na polskim rynku, należy wyrzucić po pierwszym zabrudzeniu. Wielu polskich rolników posiada już specjalne miejsca do przechowywania odzieży roboczej i wie, że zabrudzonej odzieży nie należy przechowywać z czystą. Podobna zasada obowiązuje przy przechowywaniu odzieży ochronnej. 

Innym ważnym elementem  jest kalibracja opryskiwacza. Pozwala ona ustalić właściwą dawkę środka ochrony roślin i wody przy danej prędkości ciągnika. Wykonując proste pomiary i obliczenia operator ciągnika zwiększa precyzję zabiegu poprzez dobranie właściwej ilości środka i wody.

Gdy obliczenie jest dokładnie wykonane po zabiegu w zbiorniku nie pozostanie reszta cieczy użytkowej.  Kalibrację wystarczy przeprowadzić dwa lub trzy razy w trakcie sezonu. Ciecz użytkową najlepiej przygotowywać bezpośrednio w zbiorniku opryskiwacza uważając by podczas tej czynności nie skazić studni ani cieków wodnych. Ważne jest by w pobliżu nie znajdowały się dzieci, osoby postronne czy zwierzęta.

Czytaj także:
Stop dla nielegalnych środków ochrony roślin!
Fungicydowa ochrona pszenicy
Jak odchwaścić zboża ozime?

W ramach naszej kampanii przypominamy również o trzykrotnym płukaniu opakowań po środkach ochrony roślin. Puste i czyste opakowania należy zwrócić przy najbliższej okazji w punkcie sprzedaży. Bezpośrednio po skończonej pracy dobrze jest uporządkować odzież ochronną.

Zużyte kombinezony, rękawice oraz maski należy wymieniać regularnie, dobrze mieć zawsze zapasowy komplet odzieży ochronnej. Magazyn, w którym przechowywane są środki ochrony roślin nie może być dostępny dla osób postronnych i dzieci.
 
Wykonując zabiegi ochronne ciągnikiem z kabiną, która skutecznie zmniejsza ryzyko kontaktu pracownika ze szkodliwą dla niego substancją, należy przewozić w kabinie butelkę czystej wody, jednorazowe rękawice nitrylowe i worek na zużyte rękawice jednorazowe.

Gdyby pomimo zachowania środków ostrożności jednak nastąpił bezpośredni kontakt z produktem należy dokładnie przemyć miejsce czystą wodą i udać się do lekarza zabierając ze sobą etykietę środka, co ułatwi rozpoznanie i leczenie.

Przedstawione zasady nie są skomplikowane, a świadomość chronienia swojego zdrowia pośród osób pracujących ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami coraz większa.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here