Nie tylko plony potrzebują ochrony!

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin zajmuje się propagowaniem wśród rolników tematu ochrony osobistej. To właśnie bezpieczeństwu rolników podczas aplikacji środków ochrony roślin poświęcona jest kampania społeczna pod hasłem "Nie tylko plony potrzebują ochrony". 

 

\"\"

 

Podczas kampanii przeszkolonych zostało blisko 800 osób. Wśród uczestników szkoleń znaleźli się przede wszystkim trenerzy, instruktorzy, inspektorzy na co dzień pracujący z rolnikami. Kampania została objęta patronatem przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poszczególne zadania realizowane są we współpracy z inspektorami PIORIN i KRUS.

Badania przeprowadzone na grupie pilotażowej pokazały, że polscy rolnicy są świadomi potrzeby używania odzieży ochronnej. Często jednak teoretyczna znajomość tematu nie ma odzwierciedlenia w praktyce.  Zasady postępowania opracowane w ramach projektu Nie tylko plony potrzebują ochrony pozwalają wyeliminować ryzyko bezpośredniego kontaktu z substancjami zawartymi w środkach ochrony roślin.

Znajomość tych zasad jest niezwykle istotna w szczególności dla osób, które często wykonują zabiegi agrochemiczne.

Jedną z podstawowych zasad jest dokładna lektura etykiety-instrukcji środka ochrony roślin. Etykieta zawiera informacje o przeznaczeniu środka ale i informuje o niezbędnych środkach ostrożności podczas jego stosowania. Z pozoru zawsze identyczna, treść etykiety jednak ulega częstym zmianom, które mogą dotyczyć nawet aspektów tai ważnych jak dawkowanie środka.

Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać o założeniu odpowiedniej odzieży ochronnej. Podstawowe elementy stroju ochronnego to kombinezon, rękawice nitrylowe, półmaska, gogle, ekran ochronny, czapka z daszkiem i odpowiednie obuwie. Dobierając odzież ochronną proszę zwrócić uwagę na to czy jest oznaczona symbolem CE. Niebagatelne znaczenie ma to z jakiej tkaniny lub tworzywa została wyprodukowana odzież ochronna.

Przykładowo bardzo ważnym elementem stroju ochronnego są rękawice. Jednak do pracy ze środkami ochrony roślin nie nadają się rękawice z tworzyw, które mogą wchłaniać płyny. Dlatego zalecamy wszystkim operatorom używanie rękawic nitrylowych. Innym istotnym elementem jest kombinezon ochronny.

Pamiętajmy o dobraniu odpowiedniego rozmiaru oraz o tym, że kombinezony jednorazowe, a te stanowią znakomitą większość na polskim rynku, należy wyrzucić po pierwszym zabrudzeniu. Wielu polskich rolników posiada już specjalne miejsca do przechowywania odzieży roboczej i wie, że zabrudzonej odzieży nie należy przechowywać z czystą. Podobna zasada obowiązuje przy przechowywaniu odzieży ochronnej. 

Innym ważnym elementem  jest kalibracja opryskiwacza. Pozwala ona ustalić właściwą dawkę środka ochrony roślin i wody przy danej prędkości ciągnika. Wykonując proste pomiary i obliczenia operator ciągnika zwiększa precyzję zabiegu poprzez dobranie właściwej ilości środka i wody.

Gdy obliczenie jest dokładnie wykonane po zabiegu w zbiorniku nie pozostanie reszta cieczy użytkowej.  Kalibrację wystarczy przeprowadzić dwa lub trzy razy w trakcie sezonu. Ciecz użytkową najlepiej przygotowywać bezpośrednio w zbiorniku opryskiwacza uważając by podczas tej czynności nie skazić studni ani cieków wodnych. Ważne jest by w pobliżu nie znajdowały się dzieci, osoby postronne czy zwierzęta.

Czytaj także:
Stop dla nielegalnych środków ochrony roślin!
Fungicydowa ochrona pszenicy
Jak odchwaścić zboża ozime?

W ramach naszej kampanii przypominamy również o trzykrotnym płukaniu opakowań po środkach ochrony roślin. Puste i czyste opakowania należy zwrócić przy najbliższej okazji w punkcie sprzedaży. Bezpośrednio po skończonej pracy dobrze jest uporządkować odzież ochronną.

Zużyte kombinezony, rękawice oraz maski należy wymieniać regularnie, dobrze mieć zawsze zapasowy komplet odzieży ochronnej. Magazyn, w którym przechowywane są środki ochrony roślin nie może być dostępny dla osób postronnych i dzieci.
 
Wykonując zabiegi ochronne ciągnikiem z kabiną, która skutecznie zmniejsza ryzyko kontaktu pracownika ze szkodliwą dla niego substancją, należy przewozić w kabinie butelkę czystej wody, jednorazowe rękawice nitrylowe i worek na zużyte rękawice jednorazowe.

Gdyby pomimo zachowania środków ostrożności jednak nastąpił bezpośredni kontakt z produktem należy dokładnie przemyć miejsce czystą wodą i udać się do lekarza zabierając ze sobą etykietę środka, co ułatwi rozpoznanie i leczenie.

Przedstawione zasady nie są skomplikowane, a świadomość chronienia swojego zdrowia pośród osób pracujących ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami coraz większa.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,518ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

15 martwych dzików wyłowiono z kanału Stary Nogat

Z kanału Stary Nogat w województwie mazurskim wyłowiono 15 martwych dzików. Służby weterynaryjne zbadają co było przyczyną śmierci zwierząt.  15 kwietnia 2021 r. o godz....

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE