Nie widać żadnych szans na poprawę sytuacji na rynku nawozów

4 marca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca a 7 marca posiedzenie Grupy Dialogu Obywatelskiego „Zboża i nasiona” z udziałem przedstawicieli Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Komisji Europejskiej.

Nie widać żadnych szans na poprawę sytuacji na rynku nawozów
Nie widać żadnych szans na poprawę sytuacji na rynku nawozów

Jednym z głównych tematów obrad grupy roboczej była ocena sytuacji rynkowej dotyczącej ziarna zbóż. Zagadnienie to zostało szeroko omówione zarówno w kontekście sytuacji w konkretnym kraju, jak i szerzej w świecie. Każdy z zabierających głos oprócz merytorycznej opinii wyrażał swoją solidarność z mierzącym się z rosyjską agresją narodem ukraińskim.

Poziom produkcji zbóż w świecie jest w obecnym sezonie rekordowy

Z danych, przedstawionych zebranym wynikało, że poziom produkcji zbóż w świecie jest w obecnym sezonie rekordowy, ale mimo to należy się spodziewać dużych problemów na rynku wynikających z toczącej się wojny.

Należy bowiem bardzo poważnie brać pod uwagę to, że ziarno z Basenu Morza Czarnego nie pojawi się jak zwykle na rynku. Trwają wprawdzie poszukiwania nadwyżek eksportowych w innych krajach, ale wiadomo, że nie uda się łatwo zaspokoić braków wywołanych rosyjską agresją.

W czasie omawiania sytuacji rynkowej w poszczególnych krajach reprezentujący Polskę prof. Jerzy Grabiński ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych zauważył mi., że wysokie ceny nawozów warunkują zmniejszoną intensywność nawożenia, co oczywiście wpłynie negatywnie na wzrost roślin. W efekcie plony będą mniejsze. Negatywny wpływ niedostatku składników pokarmowych w glebie na plony może zostać spotęgowany przez suszę, która praktycznie corocznie dotyka Polski. To co niepokoi to fakt, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, nie widać żadnych szans na poprawę sytuacji na rynku nawozów.

Brak refleksji Komisji Europejskiej związanej z obecną sytuacją na świecie

Przedstawiłem na posiedzeniu stanowisko Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, które sugeruje Komisji Europejskiej aby w bezprecedensowej sytuacji zastosować bezprecedensowe działania i w związku z dużą niestabilnością cen energii, a w efekcie środków do produkcji rolniczej zawiesić wejście w życie wszystkich reform związanych z Europejskim Zielonym Ładem oraz unijnego systemu handlu emisjami ETS – powiedział prof. Jerzy Grabiński.

Świętokrzyska Izba Rolnicza: dopłaty do nawozów powinny wynieść 500-1700 złotych

Niestety z wypowiedzi przedstawicieli DG AGRI w kolejnym dniu obrad, można było odnieść wrażenie, że nie widzą oni w obecnej sytuacji niczego co mogłoby skłaniać do rozważania jakichkolwiek zmian w dotychczasowej polityce. – Omówione zostały problemy związane z reformą Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Usłyszeliśmy, że trzeba nadal realizować cele związane z neutralnością klimatyczną ponieważ zasadniczą rzeczą jest dbanie o klimat. Brak refleksji Komisji Europejskiej związanej z obecną sytuacją na świecie jest rozczarowujący – podsumował prof. Jerzy Grabiński.

Źródło: Federacja Rolna

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

220 tys. paczek nielegalnych papierosów pod chipsami

Przemyt prawie 220 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremniła lubuska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Nielegalne papierosy miały trafić do Wielkiej Brytanii. Papierosy...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
3,939ObserwującyObserwuj
4,180SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE