Nowe maksima notowań unijnych zbóż i rzepaku

W Paryżu rynek zbóż rozpoczął tydzień na plusie. Ceny kontraktu na pszenicę osiągnęły na zamknięciu nowy szczyt na poziomie 266,50 eur/t. Kontrakt na kukurydzę również osiągnął nowy szczyt, testując w ciągu dnia poziom 238 eur/t. Są to historyczne maksima płacone za tegoroczne zbiory.

Nowe maksima notowań unijnych zbóż i rzepaku
Nowe maksima notowań unijnych zbóż i rzepaku

Rzepak nadal korzysta z bijącej rekordy notowań ropy, która ciągnie za sobą ceny olejów roślinnych. Ropa Brent przekroczyła wczoraj poziom 81 usd/b i była najdroższa od ponad sześciu lat.

W Chicago sytuacja na trzech rynkach mocno różni się. Soja i śruta osiągają wielomiesięczne minima (zwykle w październiku) pod presją zbiorów i dobrych raportów o plonach. Kukurydza stabilizuje się, ponieważ informacje o wydajności są mocno rozbieżne, a popyt importowy i droga pszenica równoważą presję wynikającą ze zbiorów.

Notowania pszenicy na giełdzie w Chicago nadal rosły w poniedziałek i osiągnęły 6-tygodniowy szczyt. Jest to efekt obniżenia produkcji i zapasów tego zboża w Stanach Zjednoczonych. W miniony czwartek USDA w raporcie kwartalnym wykazywał zapasy pszenicy w kraju na dzień 1 września na poziomie 1,780 mld buszli, czyli poniżej średnich szacunków analityków i najmniej od 2007 roku. Jednocześnie produkcja wszystkich odmian pszenicy wyniosła w USA tylko 1,646 mld buszli, co było wynikiem poniżej średnich szacunków analityków i najniższymi zbiorami od 19 lat. Za tak fatalną produkcję odpowiada susza w regionie upraw pszenicy jarej na północy USA, która zmniejszyła zbiory odmian jarych o 44% r/r.

USA – Prywatni eksporterzy zgłosili w poniedziałek sprzedaż 426 800 ton kukurydzy z dostawą do Meksyku w sezonie 2021/2022

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: www.barchart.com

 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

0FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
3,943ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Kowalczyk: Zmiana zasad ustalania waloryzacji emerytur rolniczych jeszcze w tym roku

Zmiana zasad ustalania waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych jest możliwa jeszcze w tym roku - poinformował resort rolnictwa. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE