Oszukali rolników na ponad 9,5 mln zł! 35 zarzutów dla spółki skupującej owoce i warzywa

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z KWP w Lublinie zatrzymali 51-letniego przedsiębiorcę, który oszukał kilkadziesiąt osób i podmiotów rolniczych. Prowadzona przez niego firma skupowała od nich owoce i warzywa, jednak nie wywiązała się z zapłaty. Łączna kwota strat jakie ponieśli pokrzywdzeni sięga ponad 9,5 miliona złotych. W Prokuraturze Okręgowej w Lublinie mężczyzna usłyszał 35 zarzutów dotyczących oszustw. Mężczyzna został przez sąd tymczasowo aresztowany.

Oszukał rolników na ponad 9,5 mln zł!

Sprawę prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Postepowanie dotyczy doprowadzenia wielu osób i podmiotów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości, poprzez zawieranie umów skupu owoców i warzyw, pomimo posiadanej wiedzy na temat niewypłacalności spółki.

Chodzi o firmę, której prezesem jest 51-latek. Jak wynika z materiałów prowadzonego postępowania, spółka zajmowała się skupowaniem owoców i warzyw m.in. od rolników z województwa lubelskiego i nie wywiązała się z zapłaty za dostarczony towar.

Szacuje się wstępnie, że za dostarczone przez osoby prywatne i inne podmioty produkty rolnicze tylko w okresie od lipca 2021 r. do października 2022 r., spółka nie wypłaciła pokrzywdzonym z powiatu ryckiego oraz łęczyńskiego kwotę ponad 9,5 miliona złotych. Tym samym wprowadziła ich w błąd co do sytuacji finansowej spółki oraz zamiaru i możliwości zapłaty za dostarczone owoce.

Efektem realizacji sprawy było zatrzymanie 51-latka. Doszło do tego na terenie województwa łódzkiego, gdzie mężczyzna zamieszkiwał. Policjanci dokonali także kilku przeszukań firm i mieszkań prywatnych.  Zabezpieczyli na poczet przyszłych kar kwotę około 40 tysięcy złotych.

35 zarzutów dotyczących oszustw na szkodę osób i podmiotów rolniczych

Zatrzymany 51-latek został w czwartek ( 02.02.) doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie usłyszał łącznie 35 zarzutów dotyczących oszustw na szkodę osób i podmiotów rolniczych.  Wobec podejrzanego Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Policjanci skierowali wnioski o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego na łączną kwotę w wysokości ponad 8 milionów złotych Sprawa jest rozwojowa.

Z siekierą i sierpem na policjantów. Rozwścieczony mężczyzna trafił za kratki

Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

nadkomisarz Andrzej Fijołek
Rzecznik Prasowy
Komendanta Wojewódzkiego Policji
w Lublinie

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 23 w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w Polsce, na podstawie wyników badań laboratoryjnych...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics