Polska, Czechy i Niemcy będą razem walczyć z ASF

Polska, Niemcy i Czechy będą kontynuowały współpracę mającą na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się ASF w Europie.

Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi
Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi

Minister Grzegorz Puda uczestniczył w kolejnym trójstronnym spotkaniu z minister wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julią Klöckner oraz ministrem rolnictwa Republiki Czeskiej Miroslavem Tomanem. W rozmowach wzięli udział również Główni Lekarze Weterynarii z trzech krajów. Spotkanie odbyło się w formule online.

Powstrzymanie ASF jest priorytetem

 Polska realizuje strategię ograniczania migracji dzików, dostosowaną do krajowych uwarunkowań. Działania te przynoszą określone efekty i będą kontynuowane. Zwalczanie ASF wymaga zarówno zaangażowania, jak i wsparcia państw członkowskich oraz Komisji Europejskiej – podkreślił minister Puda.

Spotkanie służyło dalszemu zacieśnieniu współpracy na rzecz zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w Europie.

Ministrowie wymienili się informacjami o aktualnej sytuacji epizootycznej oraz o podejmowanych praktycznych działaniach na rzecz zwalczania ASF w każdym z krajów. Omówili dalsze możliwe formy współpracy trójstronnej. Szczególną uwagę zwrócono na potrzebę bieżącej wymiany danych dotyczących nowych przypadków i rozprzestrzeniania się choroby. A także na konieczność znacznego zmniejszenia populacji dzików w rejonie przygranicznym.

Minister Grzegorz Puda potwierdził, że powstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się ASF jest dla Polski zagadnieniem bardzo istotnym i leży we wspólnym interesie naszych państw, całej Unii Europejskiej oraz hodowców trzody chlewnej.

Wspólne oświadczenie Polski, Czech i Niemiec

Ważnym aspektem działań jest przyjęcie określonych procedur i synchronizacja poszczególnych zadań przez lokalne służby weterynaryjne oraz myśliwych, jak również realizacja działań związanych z odstrzałem dzików, która powinna odbywać się we współpracy wszystkich zainteresowanych stron.

Grzegorz Puda: wzmocnimy pozycję producenta rolnego w łańcuchu dostaw

W konkluzjach spotkania Polska, Niemcy i Czechy przyjęły „Wspólne oświadczenie w sprawie współpracy w dziedzinie rolnictwa i zdrowia zwierząt”, w którym wskazały na potrzebę wzmocnienia kanałów komunikacji na każdym poziomie.

Strony zadeklarowały również wolę kontynuowania współpracy z udziałem wszelkich właściwych instytucji. A także zaangażowanie Komisji Europejskiej w celu zahamowania rozprzestrzeniania się ASF w Europie.

Źródło: MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

czternaście − 3 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE