Polska mąka będzie mogła być eksportowana do Chin

Rynek chiński otworzył się na kolejne nasze produkty. Tym razem zielone światło otrzymała mąka pszenna, żytnia i orkiszowa.

Polska mąka będzie mogła być eksportowana do Chin
Polska mąka będzie mogła być eksportowana do Chin Fot. pixabay

Polskie starania przyniosły oczekiwany efekt. 5 lutego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał dokument, który określa wymagania importowe dla mąki pszennej, żytniej i orkiszowej. Polskie władze już od kilku lat czyniły starania w tym zakresie. W prace zmierzające do eksportu polskiej mąki do Chin zaangażowanych było wiele instytucji, m.in.: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu.

Mąka musi spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa

Zakłady przetwarzające zboża i produkujące mąkę, które są zainteresowane eksportem swoich produktów do Chin mogą już zapoznać się z warunkami eksportu. Muszą zapewnić, że ich produkty spełniają wszystkie wymogi fitosanitarne i bezpieczeństwa żywności Chińskiej Republiki Ludowej, a także warunki Protokołu.

Inspektorzy PIORiN wraz z policją kontrolują tiry z żywnością

Chęć eksportu mąki do Chin należy zgłaszać do wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa. Następnie wykazy wszystkich zainteresowanych  eksportem mąki zostaną przekazane stronie chińskiej.

AM/Redakcja AgroNews

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here