Array

Polska przeciwna rewolucyjnym cięciom wydatków na rolnictwo

Polska opowiada się przeciwko propozycji wieloletniego budżetu UE, jaki przedstawiła Komisja Europejska. Minister ds. europejskich Konrad Szymański oświadczył wczoraj (14 maja) w Brukseli, że przewidywane cięcia są nie do zaakceptowania.

Na poniedziałkowym posiedzeniu Rady UE ds. Ogólnych odbyła się pierwsza polityczna dyskusja dotycząca projektu wieloletnich ram finansowych, który KE przedstawiła na początku miesiąca.

Polskie “nie” dla rewolucyjnych cięć

“Jesteśmy gotowi, aby przedyskutować ewolucyjną reformę polityk i ewolucyjne reformy europejskiego budżetu” – zapewniał wczoraj Konrad Szymański na posiedzeniu Rady UE. Zastrzegł jednak, że Polska nie jest gotowa “do zaakceptowania rewolucyjnych cięć, zwłaszcza w polityce spójności i wspólnej polityce rolnej”.

Według polskiego ministra ds. europejskich cięcia we wspólnej polityce rolnej (WPR) i polityce spójności byłyby znacznie większe od tych, które zakłada Komisja Europejska. W projekcie KE w wartościach nominalnych mają one ograniczyć się do 5 proc. w rolnictwie i 7 proc. w polityce spójności. Tymczasem w ocenie wiceszefa MSZ w wartościach realnych będą to cięcia rzędu 10 i 15 proc., a w przypadku niektórych państw członkowskich nawet powyżej 30 proc. w polityce spójności.

 

“Zgadzamy się, że UE mogłaby robić więcej w zakresie nowych celów, takich jak obronność, migracja, natomiast nie zgadzamy się na to, żeby było to finansowane przez proste przesunięcie tych pieniędzy z polityki spójności czy też polityki rolnej” – oświadczył.

“Wszystkie państwa, które przyznają się do obrony polityki spójności, zabrały głos w duchu, który jest bardzo zbliżony do polskiego stanowiska w tej sprawie. Jesteśmy przekonani, że warto rozmawiać na temat reformy ram wieloletnich” – powiedział Szymański dziennikarzom  po spotkaniu unijnych ministrów.

Polska przeciwko nowej metodzie podziału funduszy z polityki spójności

W trakcie posiedzenia Rady UE Szymański zaznaczył, że mimo sukcesu gospodarczego Polski i całej Europy Środkowej, nasz kraj jest piątym najsłabiej rozwiniętym krajem, jeśli weźmie się pod uwagę PKB na mieszkańca w parytecie siły nabywczej. Dlatego, jego zdaniem, nowa metodologia podziału środków z polityki spójności powinna być możliwie najbliższa obecnej, w której największe znaczenie ma produkt krajowy brutto na mieszkańca.

Wiceszef MSZ przypomniał, że metodologia ta zakłada, że sytuacja biednych regionów w biednych krajach jest gorsza niż sytuacja biednych regionów w bogatych krajach. Szymański uprzedził, że dla polskich władz będzie to „decyzyjny aspekt” końcowej oceny propozycji budżetu.

Minister ds. europejskich podkreślił, że Polska czeka na zapowiedzianą przez Komisję regulację przedstawiającą sposób podziału środków na spójność. Poza PKB regionów Komisja zamierza w niej uwzględnić m.in. poziom bezrobocia młodych, demografię, edukację, zmiany klimatyczne i stan środowiska.

Brak zgody Warszawy na wprowadzenie kryterium praworządności

Wiceszef MSZ odniósł się też do propozycji uzależnienia dostępu do środków z budżetu UE od stanu praworządności.

“Wierzymy, że każde euro powinno być wydatkowane we właściwy sposób, bo to pieniądze europejskich podatników. Jesteśmy gotowi poprzeć wszystkie instrumenty silnej, restrykcyjnej oraz efektywnej kontroli pieniędzy UE” – zapewnił. “My wydajemy dużo, powyżej średniej UE, i wydajemy we właściwy sposób” – oświadczył Szymański podkreślając, że Polska ma “najwyższy standard wydatkowania europejskich i innych pieniędzy publicznych”.

Wiceszef resortu dyplomacji zastrzegł jednak, że w unijnym budżecie powinny obowiązywać  przejrzyste kryteria i solidne fundamenty prawne bez dyskrecjonalnych mechanizmów pozwalających na stosowanie politycznej presji.

“Propozycja regulacji łącząca fundusze z praworządnością wydaje się potężną siłą dla KE, ze zbyt wysoką uznaniowością w jej rękach” – ocenił Szymański.

Polska krytykuje też podział środków na innowacje

Szymański skrytykował też brak propozycji w sprawie poprawy geograficznego podziału środków na innowacje i inne programy, którymi bezpośrednio zarządza KE. Komisja proponuje znaczne podniesienie wydatków na te cele, jednak środków na te cele trafia do Polski stosunkowo niewiele. “Ciężko jest wytłumaczyć parlamentowi, ludziom, dlaczego mielibyśmy finansować polityki, które są tak niezrównoważone geograficznie” – tłumaczył.

Szymański: negocjacje ws. przyszłych ram finansowych najtrudniejsze w historii UE

Państwa członkowskie są podzielone, a różnice stanowisk bardzo poważne – ocenił wiceszef polskiej dyplomacji przewidując, że negocjacje dotyczące wieloletniego budżetu UE po 2020 r. będą najtrudniejsze w historii UE.

Minister zwrócił przy tym uwagę, że w historii UE nie było jeszcze takiej sytuacji, a głębokie różnice między państwami członkowskimi budzą wątpliwości, czy uda się spełnić ambitny plan szybkiego przyjęcia budżetu. KE chciałaby bowiem, żeby kolejne ramy finansowe zostały przyjęte jeszcze w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego. Tymczasem wybory do unijnego zgromadzenia mają się odbyć już za rok (23-26 maja 2019 r.).

Barbara Bodalska | EurActiv.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,353ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Wywoził obornik z fermy w strefie zapowietrzonej grypą ptaków – został ukarany!

Poważne konsekwencje grożą mężczyźnie, który wywoził obornik z fermy, na której wykryto jedno z ognisk ptasiej grypy, na terenie gm. Radzanów. Do zdarzenia doszło...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE