Polska wnioskuje do KE o interwencję na rynku wieprzowiny

Na posiedzeniu unijnych ministrów ds. rolnictwa Polska wystąpiła o przyznanie przez Komisję Europejską pomocy finansowej i dopłat dla producentów wieprzowiny. Wsparcie miałoby dotyczyć także prywatnego przechowywania wieprzowiny.

Na poniedziałkowym posiedzeniu unijnych ministrów ds. rolnictwa Polska wniosła pod obrady punkt dotyczący sytuacji na rynku wieprzowiny. Obecny na spotkaniu wiceminister Ryszard Zarudzki wyraził  zaniepokojenie sytuacją na rynku wieprzowiny.

– Od wielu miesięcy polscy producenci świń borykają się z problemem niskiej opłacalności produkcji i utraty dochodów. Obecne ceny, mimo że od kilku tygodni rosną, nie gwarantują możliwości zrekompensowania tych wielomiesięcznych strat. Notowane ceny świń w Polsce nadal są o około 8-10 proc. niższe od  średniej  długoterminowej – wylicza ministerstwo.

Polska prosi o interwencję

Dlatego Polska zaapelowała do Komisji  Europejskiej o  skuteczne działania mające na celu poprawę sytuacji na rynku wieprzowiny w tym uruchomienie dopłat  do prywatnego przechowywania wieprzowiny, przyznania  producentom świń pomocy  finansowej  w związku z brakiem opłacalności produkcji oraz zdobywanie nowych rynków zbytu dla unijnej wieprzowiny.

Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here