Prezydent podpisał zmianę ustawy o IJHARS i KAS

Ustawa przenosi do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) realizowane dotychczas przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) zadania w zakresie kontroli prawidłowości dokonanych transakcji finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji, realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

Prezydent podpisał ustawę o IJHARS i KAS

W obecnym stanie prawnym rola Szefa KAS polega jedynie na koordynowaniu kontroli przeprowadzanych przez organy IJHARS i ogólnym nadzorze nad tymi kontrolami. W ustawie zakłada się przekazanie pełnej odpowiedzialności za ww. kontrole Szefowi KAS. W tym celu w ustawie z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych uchyla się przepis powierzający taką kontrolę IJHARS oraz związane z nim inne przepisy tej ustawy, w tym przepis karny sankcjonujący nieudostępnienie IJHARS dokumentów lub nieudzielenie informacji objętych zakresem kontroli. Jednocześnie dokonuje się zmian w ustawie z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, w celu powierzenia sprawowania takiej kontroli organom KAS (dyrektorom izb administracji skarbowej).

Kontrole prawidłowości dokonanych transakcji finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji, realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej są prowadzone na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 i (WE) nr 485/2008. Z dniem 1 stycznia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116 z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1306/2013, zwane dalej „rozporządzeniem nr 2021/2116”, którego stosowanie ma zapewnić ustawa.

W tym zakresie ustawa w szczególności:

  • wskazuje, że do Szefa KAS należy wykonywanie zadań, o których mowa w art. 80 rozporządzenia nr 2021/2116 (zgodnie z którym państwa członkowskie Unii Europejskiej opracowują plany kontroli oraz szczegółowe sprawozdania za poprzedni okres kontroli, które przesyłają Komisji Europejskiej),
  • uwzględnia konieczność odniesienia się do przepisów rozporządzenia nr 2021/2116 w regulacjach ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej dotyczących uprawnień Szefa KAS do zlecania wykonania określonych czynności organom administracji publicznej oraz państwowym jednostkom organizacyjnym i osobom prawnym uprawnionym do kontroli wskazanych dokumentów.

W dodawanych do ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej przepisach zostały uregulowane podstawowe zasady przeprowadzania kontroli, w tym sporządzania protokołu z kontroli. W zakresie nieuregulowanym odesłano do stosowania przepisów prawa Unii Europejskiej oraz ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Określono również obowiązki Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w związku z prowadzeniem kontroli (przekazanie do organów KAS informacji i dokumentów o kontrolowanych transakcjach).

Dobrostan zwierząt w transporcie – warunki, które trzeba spełnić

W przepisach przejściowych i dostosowujących ustawy określono m.in. zasady przekazania do organów KAS akt spraw w zakresie dotychczas przeprowadzonych kontroli prawidłowości dokonanych transakcji finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji, realizowanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, oraz procedurę przekazania imiennych wykazów pracowników Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz IJHARS wykonujących dotychczas zadania z zakresu takich kontroli, ze wskazaniem, że pracownicy ci staną się pracownikami Ministerstwa Finansów albo izby administracji skarbowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Przenoszeni pracownicy obowiązani będą złożyć oświadczenia o spełnianiu wymogów określonych we wskazanych przepisach ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

Ustawa  ma wejść w życie z dniem 1 kwietnia 2023 r. z wyjątkiem wskazanych przepisów, które wejdą w życie z dniem 15 lutego 2023 r.

Źródło: prezydent.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics