Problem niedoboru wody nie zniknął

Mimo ostatnich dość intensywnych opadów w niektórych regionach kraju i czasowej poprawie ilości wody w rzekach i wilgotności gleby w jej wierzchniej warstwie problem suszy nie zniknął.

O ile deszcz wypełnił retencję w górnym dorzeczu Wisły, a także Odry, to nadal w Polsce są regiony zagrożone suszą. Jest to, m.in. północno zachodnia i centralna część kraju, która w ostatnim czasie pozostawała w cieniu opadowym. Warto przypomnieć, że w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim nadal obowiązują ostrzeżenia IMGW-PIB przed suszą hydrologiczną. Stany wody, podobnie jak i przepływy, na rzekach w tej części kraju od dłuższego czasu są bardzo niskie. Co przedstawia poniższa grafika.

Stan wody Warty w Poznaniu kształtuje się w strefie wód  niskich górnych i w dniu 2 września br. wynosił 199 cm.

W dorzeczu Odry stan wysoki zanotowano na Kłodnicy, Osobłodze, Baryczy i Nerze oraz lokalnie na Odrze, Małej Panwi, Bystrzycy, Strzegomce, Widawie, Bobrze, Kwisie, Warcie, Prośnie i Noteci. Stan niski obserwowano na Drawie oraz lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Warcie i Noteci.

W odniesieniu do całego kraju w niektórych miejscach przekroczono stan alarmowy

Stan alarmowy przekroczono na: – 10 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 107 cm w Oświęcimiu na Sole; – 5 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 24 cm w Krupskim Młynie na Małej Panwi. Stan ostrzegawczy zanotowano na: – 51 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły; – 15 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry; – 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu Dunaju.

Opady co prawda poprawiły stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby  i w całym kraju wg stanu na dzień 1 września wynosił powyżej 55% co jest bardzo korzystne z uwagi na zasiewy zbóż ozimych.  Chwilowo wilgotność w na przeważającym obszarze jest nawet zbyt duża. Jednak  kiedy przeanalizujemy warstwę głębszą na poziomie 28 – 100 cm to wilgotność gleby nie jest już tak optymistyczna. Są co prawda rejony gdzie jest ona wystarczająca, ale w zasadzie cała zachodnia Polska i część  centralna kraju boryka się z niedoborami wody w glebie.

Mapa wilgotności gleby tworzona jest przez EUMETSAT H-SAF (Satelitarne Centum Aplikacyjne dla Operacyjnej Hydrologii i Gospodarki Wodnej). Na podstawie danych z czujnika ASCAT satelitów Metop, określana jest wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej. Następnie za pomocą modelu ECMWF H-TESSEL Land Surface Model (Hydrology Tiled ECMWF Scheme for Surface Exchanges over Land) określano stan nasycenia gleby wodą w stanie ciekłym dla warstwy 0-7 cm, z rozdzielczością przestrzenną wynoszącą 25 km.

Prezentowany powyżej produkt dotyczący wilgotności gleby tworzony jest przez EUMETSAT H-SAF (Satelitarne Centum Aplikacyjne dla Operacyjnej Hydrologii i Gospodarki Wodnej).

 

Marta Ceglarek
WIR

Źródło: IMiGW, stop suszy, PGW WP, Ministerstwo Infrastruktury

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics