Renta rolnicza szkoleniowa w KRUS. Zasady przyznawania świadczenia

Renta rolnicza szkoleniowa jest świadczeniem dla osób podlegających ubezpieczeniu w KRUS i spełniających warunki wymagane do uzyskania renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy, w stosunku do których orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym.

pieniądze inwestycje w rolnictwie
Renta rolnicza szkoleniowa w KRUS. Zasady przyznawania świadczenia

Renta rolnicza szkoleniowa przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi lub domownikowi, który spełnia warunki wymagane do przyznania renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym. Renty tej nie otrzyma więc ubezpieczony, który spełnia warunki wymagane do przyznania okresowej renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym ( ma orzeczoną całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie, ale rokuje odzyskanie zdolności do pracy w gospodarstwie rolnym), bądź który spełnia warunki wymagane do stałej renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, ale w stosunku do którego nie orzeczono celowości przekwalifikowania do innego zawodu.

Kasa kieruje osobę, której przyznano rentę rolniczą szkoleniową, do powiatowego urzędu pracy, celem poddania się przekwalifikowaniu zawodowemu.

Wysokość renty szkoleniowej

Zasady ustalania wysokości renty szkoleniowej są takie same jak przy rencie rolniczej z tytułu niezdolności do pracy.

Inne są natomiast – niż w przypadku emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy – zasady zawieszania renty szkoleniowej, gdy uprawniony do tej renty prowadzi działalność rolniczą bądź osiąga przychody z tytułu innej działalności. Tak więc renta rolnicza szkoleniowa nie zostanie zawieszona, jeżeli rencista lub jego małżonek jest właścicielem (współwłaścicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego o powierzchni przekraczającej 1 ha fizyczny lub 1 ha przeliczeniowy użytków rolnych (gdy rencista nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej).

Okres pobierania renty szkoleniowej

Renta rolnicza szkoleniowa przysługuje przez okres 6 miesięcy. Okres ten może być wydłużony na czas niezbędny do przekwalifikowania zawodowego, nie dłużej niż do 36 miesięcy. Przedłużenie prawa do renty szkoleniowej następuje na wniosek starosty.

Wypłata renty szkoleniowej zostanie zawieszona w części uzupełniającej, jeśli osoba do niej uprawniona osiągnie przychód z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego zgodnie z przepisami emerytalnymi, bez względu na wysokość tego przychodu.

Prawo do renty szkoleniowej ustaje natomiast:

  • od dnia podjęcia zatrudnienia, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych lub od  dnia, gdy uprawniony odmówił, bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji zatrudnienia złożonej przez powiatowy urząd pracy, bądź
  • od dnia otrzymania przez Kasę zawiadomienia od starosty o braku możliwości przekwalifikowania uprawnionego do innego zawodu lub o braku możliwości przedstawienia propozycji odpowiedniego zatrudnienia w terminie 6. miesięcy od dnia ukończenia szkolenia,  nie później niż w okresie 36 miesięcy pobierania tej renty,
  • od dnia otrzymania przez Kasę zawiadomienia od starosty o tym, że uprawniony nie poddaje się przekwalifikowaniu zawodowemu.

Koszty przekwalifikowania zawodowego rencisty w okresie pobierania renty rolniczej szkoleniowej są finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W razie ustania prawa do renty rolniczej szkoleniowej osobie zainteresowanej wypłacana jest stała renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy.

Zasady postępowania o rentę rolniczą szkoleniową

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do renty rolniczej szkoleniowej rozpoczyna się w oddziale regionalnym lub placówce terenowej KRUS właściwej dla miejsca położenia gospodarstwa rolnego wnioskodawcy. Nie wymaga się zgłoszenia odrębnego wniosku o rentę rolniczą szkoleniową. Prawo do renty szkoleniowej KRUS ustali z urzędu w przypadku osób ubezpieczonych, które wystąpiły z wnioskiem o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i uzyskały orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym. Z wnioskiem o rentę szkoleniową mogą natomiast wystąpić osoby, które już mają ustalone prawo do stałej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, a chciałyby uzyskać prawo do renty szkoleniowej w związku z chęcią przekwalifikowania zawodowego, które przy ich stanie zdrowia, pozwoliłoby na podjęcie pracy w innym zawodzie.

Po złożeniu przez ubezpieczonego wniosku o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy, do którego powinien on dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie oraz dokumenty potwierdzające przebyte okresy ubezpieczenia KRUS po ustaleniu, że ubezpieczony posiada wymagane do przyznania renty okresy ubezpieczenia podejmie postępowanie orzecznicze i skieruje wnioskodawcę do lekarza rzeczoznawcy KRUS.

Jeżeli w wyniku przeprowadzonego badania lekarz rzeczoznawca KRUS uzna, że wnioskodawca jest trwale całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym i oceni, że jego zdaniem istnieje celowość przekwalifikowania zawodowego to nie wyda jeszcze orzeczenia lecz skieruje wnioskodawcę do psychologa oraz doradcy zawodowego w celu uzyskania opinii, co do celowości przekwalifikowania zawodowego. Tylko w przypadku trzech zgodnych opinii dotyczących celowości przekwalifikowania zawodowego (lekarza rzeczoznawcy, psychologa, doradcy zawodowego) sprawa zostanie przekazana do starosty w celu ustalenia przez niego czy istnieje możliwość przekwalifikowania zawodowego osoby ubiegającej  się o rentę. Dopiero, gdy starosta stwierdzi możliwość przekwalifikowania zawodowego, lekarz rzeczoznawca wyda orzeczenie o trwałej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym ze stwierdzeniem celowości przekwalifikowania zawodowego. Na podstawie takiego orzeczenia właściwy oddział regionalny KRUS wyda decyzję przyznającą prawo do renty szkoleniowej na okres 6 miesięcy od dnia orzeczenia niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym wnioskodawca złożył wniosek o rentę i skieruje rencistę do powiatowego urzędu pracy w celu poddania przekwalifikowaniu zawodowemu. W decyzji rencista zostanie pouczony, w jakich sytuacjach renta rolnicza szkoleniowa ulega zawieszeniu, a w jakich rencista utraci do niej prawo. W razie, gdy starosta wystąpi z wnioskiem do KRUS o przedłużenie prawa do renty szkoleniowej, w związku trwającym przekwalifikowaniem zainteresowanego, KRUS wyda decyzję o przedłużeniu prawa do tej renty na okres wskazany przez starostę we wniosku (nie dłużej jednak niż na łączny okres 36 miesięcy.

W przypadku, gdy po zapoznaniu się z opinią psychologa i doradcy zawodowego lekarz rzeczoznawca nie stwierdzi celowości przekwalifikowania zawodowego sprawy nie przekaże do starosty tylko wyda orzeczenie o trwałej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Orzeczenie takie będzie podstawą do wydania decyzji przyznającej prawo do renty rolniczej z tytułu niezdolności do  pracy ( brak podstaw do przyznania renty szkoleniowej wobec  braku stwierdzenia celowości przekwalifikowania zawodowego).

Jak wykazuje praktyka renta szkoleniowa w systemie ubezpieczenia społecznego rolników nie jest świadczeniem powszechnym. Przyznanie tej renty zależy bowiem od wielu czynników, które zostały przedstawione powyżej. Nie wystarczy bowiem orzeczenie o celowości przekwalifikowania osoby niezdolnej do pracy w gospodarstwie rolnym do innego zawodu oraz chęć samego ubezpieczonego do zmiany zawodu i poddania się przekwalifikowaniu zawodowemu, ale również musi on mieć zapewnioną możliwość przekwalifikowania do innego zawodu.

Źródło: KRUS

Agata Molenda
Agata Molendahttps://agronews.com.pl
Redaktor portalu agronews.com.pl. Email: a.molenda@agronews.com.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics